اینفوگرافیک چیست و چه کاربردی دارد

اینفوگرافیک چیست و چرا استفاده از آن رواج یافته است؟

behzad sepehri

بدون شک همه ما یک بار جمله “تاثیر یک تصویر ساده بیشتر از هزاران کلمه و توصیف است”. اما آیا این جمله واقعا درست است یا نه؟. مغز ما جوری تربیت یافته است که تصاویر را بهتر درک می کند و به خاطر می سپارد. یعنی اگر یک تصویر جذاب را ببینیم ممکن است مدت ها آن ها در ذهن داشته باشیم اما متن ها هر چقدر حرفه ای هم نوشته شوند زودتر فراموش می شوند. پس طبیعی است که در دنیای دیجیتال تصاویر و اینفوگرافیک اهمیت زیادی داشته باشند. اینفوگرافیک ترکیبی از تصاویر و اطلاعات است که هدف آن ارائه سریع تر و بهتر اطلاعات در قالب یک تصویر می باشد. در ادامه می خواهیم بررسی کنیم که اینفوگرافیک چیست و چرا بهتر است استفاده از اینفوگرافیک را در برنامه محتوایی خود قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

اینفوگرافیک چیست

اینفوگرافیک زیر شاخه ای از طراحی گرافیک است که هدف آن ارائه اطلاعات به وسیله تصاویر است. اینفوگرافیک ترکیبی از متن و تصویر است که به ارائه هر چه راحت تر اطلاعات استفاده می شود. اینفوگرافیک ها جایگزینی مناسب برای متن های بلند و طولانی هستند و می توانند اطلاعات زیادی را با استفاده از چند تصویر به مخاطبان منتقل کنند.
اینفوگرافیک در سال های اخیر محبوبیت زیادی به دست آورده است و تبدیل به ابزاری مفید و کارآمد برای ارائه اطلاعات و ارتباط با مخاطبان شده است.

واژه شناسی infographic

اینفوگرافیک ترکیب دو کلمه information به معنی اطلاعات و graphic به معنی گرافیک است. به طور کلی اینفوگرافیک به معنی انتقال اطلاعات به صورت گرافیکی است. در زبان فارسی برای infographic از واژه هایی همچون اینفوگرافی، اینفوگرافیک و یا داده نما استفاده می شود.

چرا اینفوگرافیک محبوبیت زیادی دارد؟

اینفوگرافیک موارد استفاده زیادی دارد به طوری که برای اطلاع رسانی، افزایش سرعت انتقال اطلاعات، ارائه راهنما های کاربردی، جلب توجه مخاطبان، ارائه نتایج بررسی و تحقیق در مورد یک موضوع خاص و … مورد استفاده قرار می گیرد. اما دلایل اصلی محبوبیت اینفوگرافیک چیست که توصیه می شود از اینفوگرافیک استفاده شود.

1-جذابیت زیادی ایجاد می کنند.

یک محتوای دارای تصویر 94 درصد جذاب تر از یک محتوای متنی است و میزان بازدید بیشتری دارد چون برای مخاطبان جذاب است.

2-ارائه اطلاعات را آسان تر می کند.

همان طور که در بالا هم به ان اشاره کردیم مغز ما انسان ها محتوای تصویری را بهتر از محتوای متنی درک می کنند و به خاطر می سپارند. بنابراین ارائه اطلاعات با استفاده از اینفوگرافیک به ارائه بهتر و راحت تر آن ها کمک می کند.

3-اینفوگرافیک ها قدرت اشتراک گذاری بیشتری دارند.

محتوا های به سبک infographic را می توان به راحتی در شبکه های اجتماعی و بین افراد مختلف به اشتراک گذاشت. استفاده از اینفوگرافیک کمک می کند مطالب شما بیشتر دیده شوند. پس نباید قدرت اینفوگرافیک را دست کم گرفت.

4-مخاطبان محتوای تصویری را بیشتر دوست دارند.

اگر مخاطبان برای انتخاب نوع محتوا دو گزینه محتوای متنی و اینفوگرافیک را در مقابل خود داشته باشند اکثر آن ها محتوای به سبک اینفوگرافیک را انتخاب خواهند کرد. زیرا هم برای آن ها جذاب تر است، هم مدت زمان کمتری برای مشاهده آن لازم است و همچنین راحت تر در ذهن مخاطبان باقی می ماند.

هدف از طراحی اینفوگرافیک چیست

در قسمت قبل متوجه شدیم که دلایل محبوبیت اینفوگرافیک چیست و چرا توصیه می شود که از اینفوگرافیک استفاده کنید. در این بخش می خواهیم بررسی کنیم که هدف اصلی از طراحی اینفوگرافیک چیست.

1-ساده تر کردن داده های پیچیده

اصلی ترین هدف infographic ارئه راحت تر اطلاعات و ساده سازی مفهوم های پیچیده می باشد. محتوا و یک داده اگر پیچیده باشد درک آن برای مخاطب سخت خواهد بود. یک محصول اگر منحصر به فرد هم باشد ولی پیچیدگی داشته باشد بازدید کنندگان زیادی نخواهد داشت. استفاده از اینفوگرافیک بهترین گزینه است تا بتوانید داده های پیچیده را به ساده ترین شکل ممکن به مخاطبان ارائه دهید.

2-مقایسه و معرفی محصولات

اینفوگرافیک گزینه ای ایده آل است برای اینکه بتوانید یک محصول را معرفی کنید یا دو محصول را با یکدیگر مقایسه کنید. با استفاده از اینفوگرافیک می توانید در یک چارچوب و یک تصویر دو محصول را با هم مقایسه کنید یا نشان دهید که محصولات تان چه تفاوتی با هم دارند.

3-افزایش آگاهی از یک محصول

یکی دیگر از مهم ترین اهداف استفاده از اینفوگرافیک نشان دادن اهمیت یک موضوع یا افزایش آگاهی است. به کمک اینفوگرافیک می توانید به بهترین نحو یک موضوع خاص را پوشش دهید و اطلاعات کافی در مورد آن در اختیار مخاطبان قرار دهید.

چرا بهتر است در استراتژی بازاریابی محتوایی خود از اینفوگرافیک استفاده کنیم؟

تولید محتوا یکی از عوامل تاثیر گذار در موفقیت یک کسب و کار است. اما مهم تر از آن استراتژی تولید محتوا می باشد که به اصطلاح به آن بازاریابی محتوایی گفته می شود. در این بخش می خواهیم بررسی کنیم که اینفوگرافیک چه نقشی در بازاریابی محتوایی دارد و چرا بهتر است از آن استفاده کنیم.

1-باعث افزایش جذابیت محتوا می شود.

همه کسب و کارها به دنیال جذب مخاطبان بیشتر هستند چون بدون داشتن مخاطب و مشتری نمی توانند کسب درامد کنند. برای اینکه مخاطبان بیشتری جذب کنید باید محتوای جذاب و کاربردی تولید کنید. و از آنجایی که مردم عاشق محتوا های تصویری هستند استفاده از infographic به شما کمک می کند که جذابیت محتوا را افزایش دهید و از طریق آن مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

2-اینفوگرافیک کمک می کند اطلاعات قابل درک باشند.

مخاطبان به دنبال محتوای جذاب هستند اما به شرطی که برای آن ها قابل درک باشد و بتوانند از محتوای شما نهایت استفاده را ببرند. هدف اصلی اینفوگرافیک نیز ساده تر کردن مطالب پیچیده است و این کمک می کند مخاطبان اطلاعات موجود را به خوبی درک کنند.

3-کمک می کند مطالب شما به اشتراک گذاشته شود.

اینفوگرافیک با توجه به محبوبیتی که دارد به راحتی می توان آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت. هر چقدر مطالب شما بیشتر به اشتراک گذاشته شوند باعث می شود مخاطبان بیشتری شما و کسب و کارتان را بشناسند. با اشتراک گذاری بیشتر شانس اینکه مخاطبان هدفمند جذب کنید نیز برای شما بیشتر می شود.

4-به برندسازی کمک می کند.

استفاده از اینفوگرافیک های جذاب نشان دهنده قدرت و حرفه ای بودن شماست. با استفاده از اینفوگرافیک و اختصاصی کردن مطالب تان می توانید به برندسازی کمک کنید و مخاطبان بیشتری را به سمت کسب و کارتان جذب کنید.

5-اینفوگرافیک به افزایش ترافیک سایت کمک می کند.

همان طور که می دانید تولید محتوای باکیفیت و جذاب یکی از عوامل موثر برای افزایش ترافیک سایت می باشد. از طرفی دیگر اینفوگرافیک جزو محتوا های پرطرفدار و جذاب می باشد. بنابراین به کمک اینفوگرافیک می توانید ترافیک سایت تان را افزایش دهید و میزان درآمد تان را بیشتر کنید.

6-به بهبود سئو سایت شما کمک می کند.

مخاطبان به دنبال محتوا های جذاب و مفید هستند و از طرفی دیگر هم موتور های جستجو بهترین مطالب و محتوا ها را به مخاطبان نمایش می دهند. با توجه به اینکه اینفوگرافیک جذاب هستند و به تعداد زیاد به اشتراک گذاشته می شوند به بهبود سئو سایت شما کمک می کنند. بنابراین می توانید خودتان را به رتبه های برتر موتور های جستجو برسانید و درآمد تان را چندین برابر کنید.

کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم که اینفوگرافیک چیست و چه اهمیتی دارد. اینفوگرافیک در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و به یک ابزار مناسب برای ارائه بهتر مطالب تبدیل شده است. اینفوگرافیک یک مدل محتوایی جذاب است که خاصیت اشتراک گذاری دارد به طوری که در همه شبکه های اجتماعی می توان آن را به اشتراک گذاشت. بنابراین استفاده از اینفوگرافیک می تواند به شما در جذب مخاطبان و افزایش درآمد کمک کند. پس بهتر است در برنامه محتوایی خود جایی برای استفاده از اینفوگرافیک داشته باشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *