رایگان کار نکن قدر خودتو بدون

رایگان کار نکن

samad sepehri

پادکست کوتاه در مورد رایگان کار نکردن در برابر کسانی که درخواست کار رایگان از ما دارن .

در پادکست رایگان کار نکن در مورد این حرف زدیم که برای افرای که از ما قصد انجام کار رایگان دارن چه پاسخی بدیم. آیا انجام بدیم یا نه و راه و روش هایی برای مقابله با این مورد بهتون گفتیم.

گوینده: صمد سپهری

مدت زمان: 05:48 دقیقه

دانلود: لینک دانلود

سلام بچه ها امیدوارم حالتون عالی باشه.
صمد سپهری هستم
این پادکست کوتاه رو پر میکنم برای فرهنگسازی در مورد اون دسته از افرادی که فکر میکنن کار دیزاینر ها رایگانه،
شاید بتونم به نوبه خودم کمکی کرده باشم برای تغییر طرز فکر بعضی از افردای که فکر میکنن طراحی هزینه نداره.

این یک مشکلی هست که ممکنه برای تمام طراح ها ، دیزاینر ها و هنرمندان دور برمون پیش بیاد.
خیلی از دانشجو های من و همکاران من از این گله میکنن که برای دوستم یک پروژه زدم ولی نتونستم ازش پول بگیرم.
برای پسرخاله یا فلان فامیلم پروژه زدم روم نشد پول بگیرم یا پول نداد یا وقتی درخواست پول کردم گفت مگه برای اینا پولم میگرن. نه مفتیه بیا ببر جون عمت.


ببیند شما خودتون اول باید قبول کنید کسی که میاد سراغ شما برای انجام کار به تخصص و حرفه شما نیاز داره و خودش بلد نیست. اگه بلد بود خودش انجام میداد دیگه سراغ شما نمیومد که. پس نیازمند اون خدمات شما هست و درقبالش باید هزینه پرداخت کنه و اگه از شما درخواست کار رایگان کرد مودبانه میتونین ردش کنید نیاز به هیچ حرف اضافه هم نداره.

یادمون باشه فرهنگ سازی اول از خودمون شروع میشه و اول باید خودمون دست به کار بشیم. ما طراح ها خودمون میدونیم کارمون چقدر ارزش داره و چقدر بابت یادگیریش زمان گذاشتیم تا برسیم به اینجا. پس اگر کسی از شما کار رایگان خواست چه دوست چه آشنا با احترام بگین این کار هزینه داره. همون اول کار بگین خودتون رو خلاص کنید.

اگر برای کار شما ارزش قائل باشه خب با هزینه شما موافقت میکنه نهایتا سر قیمتش بحث میکنه و کم و زیادش میکنید باهم دیگه و شما هم کار رو انجام میدید. اگه هم نه که چه بهتر هم زمانتون از بین نمیره هم متوجه میشید که برای چه کسی باید وقت بزارین. کسی که برای هنر و دانش شما ارزش و اهمیتی قائل نباشه و فقط به فکر سود و منفعت خودش باشه پس بعد از انجام کار میره سراغ منفعت کار خودش و به شما هم اهمیتی نمیده.

شما باید اطرافیان و مشتری هایی که درخواست انجام کار رایگان دارن رو توجیهشون کنید که من به عنوان یک طراح هزینه های زندگی خودم رو دارم و در قبال کاری که انجام میدم هزینه دریافت میکنم.
برای یاد گیری این حرفه زمان گذاشتم، هزینه کردم با این حال چطور انتظار دارین رایگان کار کنم؟.

طبق تجربه شخصی خودم، این مشکل بیشتر از 80 درصدش از سمت آشنایان و دوستان پیش میاد.
کمتر مشتری پیدا میشه که درخواست انجام کار رایگان بکنه. درخواست انجام کار با هزینه کم رو میکنن ولی رایگان رو خیلی خیلی کم.

راهکار هایی که میتونین استفاده کنین:
اولین راهکار و بهترینش اینه که وقتی کسی از شما درخواست انجام کار رایگان میکنه بهش محترمانه و مودبانه بگین من این کار رو انجام میدم و هزینش انقدر میشه.
اگه آشنا بود میتونید از ترفند چون شما آشنا هستین با هزینه کمتر نسبت به سایر مشتری ها با شما حساب میکنم استفاده کنید تا کامل همه چی رو متوجه بشه. کافیه که توجیهش کنید این خدمات درخواستی شامل هزینه میشه.

برای خدمات خودتون سعی کنید در یک شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام و یا تلگرام یک صفحه ای درست کنید و خدماتتون رو بزارین همراه با تعرفه های خودتون و دوستان و آشنایانتون رو دعوت کنید. اینکار نه تنها باعث میشه اونا فکر کنن خدمات شما رایگان نیست بلکه ممکنه برخی از اون دوستان یا آشنایانتون مشتری به سمت شما هدایت کنن. اگر هم تونستید برای کسب و کار خودتون سایت طراحی کنید و نیاز نیست که کد نویسی بلد باشین ما در سایت فاریاک یک دوره آموزشی داریم که شما میتونید بدون کد نویسی با هزینه خیلی ناچیز سایت خودتون رو در چند ساعت طراحی کنید.

یک ترفند جالب دیگه هم هست که میتونید استفاده کنید.

یک متن کوتاه برای خدمات خودتون درست کنید، قیمت بزنین و پاینش بزنین 10 درصد 20 درصد یا فلان قدر تا آخر این ماه تخفیف داریم و بفرستین برای همه اونایی که درخواست کار رایگان دارن خودشون متوجه میشن.

البته اینا فقط یکسری راه هاش بودن. راه و روش های زیادی وجود داره و بهترین راهش هم همون راهیه که گفتم. کافیه موقع درخواست انجام کار رک بهش بگین که این کار هزینه داره مثل حرفه ای ها عمل کنید تا تو چشم بقیه هم حرفه ای دیده بشین.


ممنون از اینکه من رو در این پادکست کوتاه همراهی کردین. این پادکست رو میتونی به اشتراک بزاری تا بقیه هم بتونن ازش استفاده کنن.
نظر یادت نره فعلا خدانگهدار

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *