باور های غلط در مورد ui و ux

از سیر تا پیاز باورهای غلط درمورد ui و ux را بشناسید

behzad sepehri

Ui و ux جزو موضوعات مهمی است که در چند سال اخیر توجه ویژه ای به آن شده است. این مبحث به قدری مهم است که به طور مستقیم روی رتبه بندی سایت ها و موفقیت کسب و کار ها تاثیر می گذارد. در کنار این اهمیت، موضوعاتی پیش می آید که باعث سردرگمی طراحان ui ux و افرادی که قصد فعالیت در این زمینه دارند می شود. بنابراین قبل از اینکه تبدیل به یک طراح موفق و حرفه ای شوید باید طرز تفکر درستی داشته باشید و باور های غلط این حوزه را به خوبی بشناسید. اگر می خواهید که با باورهای غلط درمورد ui و ux به طور کامل آشنا شوید از شما دعوت می کنیم که در ادامه با فاریاک همراه باشید.


باورهای غلط درمورد ui و ux

باورهای غلط مثل زنجیری می مانند که انگار به پای ما وصل شده اند و اجازه حرکت به ما را نمی دهند. اگر از وجود این باور های شاتباه باخبر نشویم نمی توانیم در زمینه کاری خود پیشرفت کنیم. شناخت این باور ها باری محکم از دوش شما برمی دارند و کمک می کنند که با فکری آزاد و درست شروع به فعالیت کنید. آفت ها و باور های اشتباه درمورد ui و ux  عبارت اند از:

1- تنها وظیفه طراح ux زیباسازی طرح و صفحات است

اولین باور غلط یا بهتر است بگوییم افسانه ای که در مورد ui ux وجود دارد این است که تصور می کنند طراح تجربه کاربری فقط باید روی ظاهر طرح تمرکز کند. این باور کاملا غلط می باشد چرا که در کنار زیبایی، موارد مهمی همچون نحوه استفاده کاربر از طرح، راحتی کاربر و به طور کلی تجربه بهتر کاربر مطرح است. یک طراح تجربه کاربری باید تمام تلاش خود را بکند که کاربران بتوانند استفاده مفیدی از طرح مورد نظر داشته باشند و نیاز های خود را به طور کامل برطرف نمایند.

2- برای داشتن طرح بهتر، فقط باید متفاوت تر از بقیه طراحی کنید

عده ای تصور می کنند اگر طرح شان با سایر طرح ها متفاوت باشد یعنی در کار خودشان بهترین هستند و طرح شان ایده آل است. این در حالی است که برای داشتن بهترین طرح باید اصول طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری را به خوبی داخل طرح پیاده کنید. پس این باور غلط را از ذهن تان دور بیندازید و در کنار خلاقیت و متفاوت کردن طرح، روی طراحی اصولی و استاندارد تمرکز کنید.

3- برای تبدیل شدن به طراح ui ux موفق حتما باید مدرک و تجربه داشت

ملاک قرار دادن مدرک و تجربه برای تبدیل شدن به یک طراح موفق و حرفه ای جزو دیگر باور های غلط در مورد ui و ux است. این دیدگاه ممکن است شما را دلسرد کند تا نتوانید به رویای خود یعنی تبدیل شدن به طراح حرفه ای برسید. اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است چرا که طراحان زیادی وجود دارد که بدون داشتن دانش اولیه و مدرک خاصی توانسته اند به بهترین ها تبدیل شوند. با شرکت در دوره آموزش طراحی رابط کاربری فاریاک تمام فوت و فن ui ux را بدون هیچ پیش نیازی یاد خواهید گرفت.

4- ui مهم تر از ux است

همیشه این موضوع پیش می آید که رابط کاربری را با تجربه کاربری مقایسه می کنند و یکی را نسبت به دیگری بهتر می دانند. اما این موضوع کاملا غلط است چرا که این دو مکمل یکدیگر هستند. برای اینکه یک طراحی موفق داشته باشید باید ui و ux به درستی پیاده شوند. در این صورت خواهید توانست رضایت کاربران را جلب نموده و به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنید.


پیشنهاد برای مطالعه: رابط کاربری و تجربه کاربری چه تفاوتی با هم دارند؟

5- رنگ و لعاب زیاد باعث جذابیت طرح می شود

تمرکز روی رنگ و لعاب زیاد باور غلطی که اخیرا بین برخی از طراحان باب شده است. تنوع رنگی باعث جلوگیری از خستگی چشم کاربران شده و جذابیت طرح را افزایش می دهد. اما اگر شما از رنگ های گوناگون استفاده کنید و محصول یا طرح تان را با دفتر نقاشی اشتباه بگیرید نه تنها طرح شما جذاب نخواهد بود، بلکه باعث می شود کاربران بیشتر اذیت شوند. بنابراین باید تعادل را رعایت کنید و به میزان مناسب از رنگ ها در طرح های خود استفاده نمایید.

6- رفتار کاربران قابل پیش بینی است

برخی از طراحان ui ux بیش از حد به خودشان مطمئن هستند و تصور می کنند که بدون آزمایش می توانند رفتار کاربران را پیش بینی کنند. لذا بدون در نظر گرفتن رفتار و نیاز کاربران شروع به طراحی محصول یا طرح خود می کنند. با این سبک ممکن است موفق شوید اما احتمال اینکه طرح تان توسط کاربران پسندیده نشود بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است رفتار کاربران را مورد آزمایش و ارزیابی قرار دهید و با توجه به نیاز آن ها اقدام کنید.

7- جزئیات اهمیت زیادی ندارند

یکی دیگر از باور های غلط در مورد ui و  ux این است که تمرکز روی موارد اصلی طرح کفایت می کند و جزئیات هیچ اهمیتی ندارند. این باور اصلا درست نیست چرا که نتیجه نهایی طرح شما به عملکرد کلی شما بستگی دارد. کاربران به همه جزئیات طرح دقت نمی کنند اما اگر جزئیات به درستی کار نکنند به مرور زمان تجربه کاربری کاهش پیدا می کند و کیفیت و ارزش طرح شما پایین خواهد آمد.

چطور در زمینه ui و ux در مسیر درستی قدم برداریم؟

برای اینکه بتوانید در زمینه ui ux موفق عمل کنید و تبدیل به یک طراح موفق و حرفه ای شوید باید یک سری قوانین و اصول را رعایت کنید. در ابتدا باید اصول طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری را به خوبی یاد بگیرید. با شناخت باور های اشتباه در مورد ui ux نیز دیگر هیچ نگرانی نخواهید داشت. پس از یادگیری اصول ui ux می توانید طرح های موفق در این زمینه را مورد بررسی قرار دهید و اشکالات خود را برطرف نمایید. با طی کردن این مسیر و مشورت با اساتید این حوزه شما هم می توانید به یک طراح موفق و حرفه ای تبدیل شوید.

جمع بندی

در این مقاله باورهای غلط درمورد ui و ux را مورد بررسی قرار دادیم. این باور های درست عین سم هستند لذا با شناخت و دور ریختن آن ها از ذهن خود خواهید توانست در مسیر درست ui ux قرار بگیرید و به یک طراح حرفه ای تبدیل شوید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید واقع شده باشد. آیا شما هم تحت تاثیر باور های غلط رابط کاربری و تجربه کاربری قرار گرفته اید؟. اگر چنین تجربه ای دارید خوشحال می شویم تجربه خودتان را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.


اشتراک گذاری:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *