مهم ترین قوانین و اصول طراحی رابط کاربری

اصول طراحی رابط کاربری چه نقشی در افزایش کیفیت طرح‌ها دارند؟

behzad sepehri

در مقالات قبلی در مورد رابط کاربری و اهمیت آن بحث کردیم. متوجه شدیم که هر کسب و کاری برای رسیدن به نتیجه بهتر باید یک طراحی رابط کاربری اصولی و حرفه ای داشته باشد. اما این طراحی اصولی نیاز به یک طراح حرفه ای دارد که با قوانین و اصول طراحی ui آشنایی کامل داشته باشد. هر کسب و کار یا حوزه کاری قوانین واصول مربوط به خودش را دارد و طی کردن این مراحل برای رسیدن به موفقیت الزامی است. در طراحی ui نیز این قوانین وجود دارند و همه طراحان موظف هستند این اصول را یاد بگیرند. چرا که بدون یادگیری و استفاده از این قوانین تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای و همچنین طراحی طرح های استاندارد بسیار سخت خواهد بود. در ادامه می خواهیم به معرفی مهم ترین اصول طراحی رابط کاربری بپردازیم. از شما دعوت می کنم در ادامه با ما همراه باشید.

اصول طراحی رابط کاربری چیست؟

این اصول به قوانین و استاندارد هایی گفته می شود که برای طراحی هر چه بهتر و استاندارد طرح های طراحان تنظیم شده است. معمولا این اصول و قوانین توسط اساتید هر صنف کاری و جمعی از بزرگان آن رشته تعیین می شود. یادگیری این اصول جزو واجبات طراحی ui است و همه طراحان چه مبتدی و چه حرفه ای باید آشنایی کافی با آن ها را داشته باشند. اصول طراحی رابط کاربری عبارت اند از:

اصل اول: اصل تضاد

اصل تضاد در طراحی رابط کاربری
اصل تضاد

اولین اصل مهم در طراحی رابط کاربری اصل تضاد می باشد که اهمیت بسیار زیادی دارد. تضاد یا کنتراست به معنی متفاوت بودن عناصری است که در داخل طرح وجود دارند. استفاده از این تضاد ها و تفاوت ها باعث می شود عناصر با یکدیگر متمایز باشند و طرح جذابیت بیشتری داشته باشند. به کار گیری اصل تضاد استفاده و امکان دسترسی به طرح را برای کاربران آسان تر می کند.

فرض کنید می خواهید دکمه ورود کاربر را طراحی کنید تا کاربران بتوانند وارد سایت یا اپلیکیشن شما شوند. برای اینکه دکمه ها قابل تشخیص باشند و کاربران بتوانند به خوبی از این دکمه استفاده کنند باید رنگ های متفاوتی داشته باشند. این تفاوت و تشخیص راحت تر عناصر و دکمه ها همان به کار گیری اصل تضاد در طراحی رابط کاربری می باشد. به طور مثال می توانید کادر ها را نارنجی رنگ کنید عبارت های داخل طرح را با رنگ مشکی بنویسید و دکمه ورود هم یک کادر مشکی با متن های سفید رنگ باشد.

اصل دوم: اصل تعادل

اصل تعادل جزو مهم ترین اصول در طراحی رابط کاربری است که معمولا نادیده گرفته می شود. همان طور که گفته می شود در زندگی برای رسیدن به موفقیت باید تعادل داشته باشید. در طراحی رابط کاربری نیز برای طراحی یک طرح حرفه ای و استاندارد باید اصل تعادل را رعایت کنید. اگر اصل تعادل رعایت نشود باعث سنگینی عناصر داخل طرح می شود و برای کاربران جذابیت زیادی نخواهد داشت. عناصر موجود در داخل طرح باید متعادل باشند تا طرح استاندارد تر دیده شود.

پیشنهاد برای مطالعه: اشتباهات مرگبار و رایج در طراحی رابط کاربری و نحوه مقابله با این اشتباهات

اصل سوم: طراحی به صورت ساده و قابل درک

طراحی ساده و قابل درک برای همه کاربران
طراحی ساده

درست است که در عصر تکنولوژی قرار داریم و هر روز سیستم های جدید به وجود می آیند. اما رقابت را کسانی برنده خواهند شد که اصل سادگی را رعایت کنند. هر چقدر طرح شما پیچیده باشد و کاربران در استفاده از آن با مشکل رو به رو شوند یک امتیاز منفی برای شما محسوب می شود. بنابراین باید سعی کنید طرح خود را به ساده ترین حالت ممکن طراحی کنید تا همه کاربران بتوانند از آن استفاده کنند.

اصل چهارم در طراحی رابط کاربری: طراحی با نظم و هدف مشخص

اگر می خواهید یک طرح فوق العاده را طراحی کنید باید اصل طراحی با نظم و هدف مشخص را رعایت کنید. چرا که اگر اپلیکیشن و سایتی که طراحی می کنید منظم نباشد و برای کاربران مبهم باشد به در نخواهد خورد. باید در هنگام طراحی تعیین کنید که نقش هر دکمه، اعلان، کادر و … چیست و چه نقشی را باید ایفا کند. به طور خلاصه باید یک طرح قابل درک برای کاربران طراحی کند که استفاده از ان بسیار راحت باشد.

اصل پنجم: استفاده از رنگ های جذاب و مناسب در طراحی رابط کاربری

استفاده از رنگ های مناسب در داخل طرح
استفاده از رنگ های مناسب

همان طور که می دانید دنیای ما با رنگ ها زیبا تر و جذاب تر دیده می شود. یعنی اگر رنگ ها نبودند دنیا خیلی کسل کننده بود و هیچ جذابیتی نداشت. در طراحی رابط کاربری نیز رنگ ها اهمیت زیادی دارند و باید داخل طرح از رنگ های مناسب کنید. باید روانشناسی رنگ ها را به خوبی بشناسید و در جای مناسب از بهترین رنگ ها استفاده کنید تا یک طرح زیبا و جذاب داشته باشید.

پیشنهاد برای مطالعه: چطور بهترین رنگ ها را برای طرح مان انتخاب کنیم؟

اصل ششم: رعایت تناسب بین اجزای طرح

اگر بخواهید یک طراحی رابط کاربری خوب و حرفه ای داشته باشید باید اصل رعایت تناسب بین اجزای طرح را رعایت کنید. اگر عناصر طرح با هم هماهنگ نباشند و تناسبی بین آن ها وجود نداشته باشد طرح شما زیبایی خود را از دست خواهد داد. در عوض رعایت اصل تناسب به استاندارد بودن طرح شما کمک می کند و طرح تان جذابیت بیشتری خواهد داشت.

منظور از تناسب بین اجزای طرح همان هماهنگی بین رنگ ها، تصاویر، آیکون ها و … در داخل طرح می باشد. یعنی این عناصر باید از نظر اندازه، رنگ و … با هم یکی باشند و بین آن ها ناهماهنگی وجود نداشته باشد. به طور مثال همه عکس های موجود در طرح از نوع وکتور باشد یا آیکون ها به صورت رنگی یا سیاه و سفید طراحی شده باشند. طوری نباشد که یکی از آیکون ها سفید و دیگری سیاه و بقیه رنگی باشند.

اصل هفتم: طراحی به صورت ریسپانسیو و استاندارد

طراحی به صورت ریسپانسیو و استاندارد
طراحی ریسپانسیو

به جرعت می توان گفت که موفقیت در طراحی رابط کاربری به این اصل بستگی دارد. یعنی اگر تمام اصول را رعایت کنید و طرح شما ریسپانسیو نباشد طرح شما استاندارد نخواهد بود. با توجه به اینکه کاربران گوشی موبایل در حال افزایش هستند شما موظف هستید تا طرح های خودتان را به صورت ریسپانسیو طراحی کنید. اگر این اصل را رعایت نکنید ممکن است بسیاری از مخاطبان خود را از دست بدهید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم مهم ترین قوانین و اصول طراحی ui را با هم بررسی کنیم. با یادگیری اصول طراحی رابط کاربری و استفاده درست آن ها داخل طرح، هم می توانید طرح های جذاب و استاندارد طراحی کنید. هم اینکه شانس تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای در شما افزایش خواهد یافت.

امیدوارم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و برای شما مفید بوده باشد. برای داشتن طراحی رابط کاربری حرفه ای و استاندارد کدام یک از این اصول تاثیر بیشتری دارد؟ رعایت نکردن کدام یک از این اصول جبران ناپذیر است؟.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *