چرا باید سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

چرا اگر سایت ریسپانسیو نداشته باشیم غافله را باخته ایم؟

behzad sepehri

در عصر دیجیتالی امروز، دنیای اینترنت در حال گسترش می باشد و هر روز سایت های جدیدی ساخته می شوند. شما در هر لحظه و هر مکانی امکان دسترسی به کامپیوتر را ندارید. و در عین حال ممکن است کار تان خیلی خیلی واجب باشد و نیاز به دسترسی به سایت داشته باشید. فرض کنید در چنین لحظه ای سایتی که به دنبالش هستید در نسخه موبایل به خوبی نمایش داده نشود و نتوانید کار واجب خود را انجام دهید. این حس همانند لحظه ای است که دنیا برای شما تمام شده باشد. اما در عوض اگر همان سایت به خوبی در نسخه موبایل نمایش داده شود و کارتان را به خوبی پیش ببرید انگار دنیا را به شما داده اند. این موضوع به ریسپانسیو بودن سایت بستگی دارد. در ادامه این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که واکنشگرا بودن یک سایت چیست و چرا سایت باید respansive باشد؟.

منظور از ریسپانسیو بودن سایت چیست؟

ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن سایت را می توان به این صورت بیان کرد: سایتی که طراحی شده است در سایر سیستم ها(دستگاه ها) به خوبی نمایش داده شود. این جمله به این معنی است که سایت به صورت اصولی طراحی شده باشد و در تبلت، گوشی موبایل و دسکتاپ با اندازه استاندارد و بدون هیچ ایرادی نمایش داده شود.

اگر سایت به صورت ریسپانسیو طراحی شده باشد تمام عناصری که داخل سایت وجود دارند با اندازه استاندارد نمایش داده می شوند. این عناصر شامل عکس ها، آیکون ها، فونت ها، محتوای سایت و … می باشد.

به طور مثال اگر در گوشی موبایل به سایت فاریاک مراجعه کنید مشاهده خواهید کرد که کل متن ها، عکس ها، اندازه متن ها و … به درستی و به صورت استاندارد نمایش داده می شود. این به این معنی است که سایت فاریاک به صورت ریسپانسیو طراحی شده است. اگرحالتی غیر از این رخ دهد یعنی سایت مورد نظر respansive نیست.

چه لزومی دارد که سایت به صورت ریسپانسیو طراحی شود؟

چه اهمیتی دارد که سایت به صورت ریسپانسیو طراحی شود؟
اهمیت واکنشگرا بودن سایت

در قسمت قبل متوجه شدیم که ریسپانسیو بودن سایت به چه معناست. در این بخش می خواهیم دلایل اهمیت واکنشگرا بودن را با هم بررسی کنیم. سایت باید respansive باشد چون:

1-تاثیری فوق العاده و مثبت بر روی سئو سایت می گذارد.

کاربران برای رفع نیاز های خود به جستجو کردن در گوگل متوسل می شوند. گوگل برای اینکه کاربران خود را راضی نگه دارد باید بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. همچنین با توجه به افزایش تعداد کاربران موبایل در سال های اخیر، رضایت کاربران موبایلی نیز جزو اولویت های گوگل قرار گرفته است.

ریسپانسیو بودن سایت جزو فاکتور های مهم گوگل و سایر موتور های جستجو می باشد. پس اگر قصد دارید سئوی خوبی داشته باشید و جزو رتبه های برتر باشید باید سایت تان به صورت ریسپانسیو طراحی شده باشد. طراحی سایت به صورت respansive به گوگل اعلام می کند که قصد دوستی با آن را دارید. با طراحی سایت واکنشگرا کاربران و گوگل را عاشق خودتان کنید تا بتوانید به نتایج عالی و دلخواه برسید.

پیشنهاد برای مطالعه: سئو و هر آنچه که در مورد آن باید بدانید

2- به بهبود تجربه کاربری کمک می کند.

تجربه کاربری (ux) جزو فاکتور های مهم سئو می باشد. در سال های اخیر بحث تجربه کاربری بسیار داغ شده است و داشتن تجربه کاربری خوب باعث می شود جزو بهترین ها باشید. هر چقدر تجربه کاربری بهتری داشته باشید یعنی کاربران رضایت بیشتری از سایت شما دارند.
بهبود تجربه کاربری باعث بهبود سئو سایت تان خواهد شد در نتیجه می توانید کسب و کارتان را محبوب تر کنید و درآمد بیشتری داشته باشید. پس به کمک ریسپانسیو بودن سایت تان با یک تیر چند نشان بزنید.

3-نرخ خروج کاربران را کاهش می دهد.

نرخ خروج یا bounce rate یکی از فاکتور های تاثیر گذار بر روی سئو سایت می باشد. هر چقدر نرخ پرش یک سایت کمتر باشد یعنی سایت مورد نظر برای کاربران مفید است و یک امتیاز مثبت برای سئو خواهد بود. اگر سایت شما به صورت ریسپانسیو طراحی شود کاربران و گوگل عاشق سایت شما می شوند و مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری خواهند کرد.

هر چقدر نرخ پرش کمتری داشته باشید راحت تر می توانید به رتبه های برتر گوگل برسید و ترافیک سایت تان را افزایش دهید. ریسپانسیو بودن سایت یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در کاهش نرخ پرش یک سایت می باشد. به همین دلیل بهتر است سایت ریسپانسیو داشته باشید.

4-ریسپانسیو بودن باعث می شود سایت انعطاف پذیری خوبی داشته باشد.

یکی از مهم ترین مزایای داشتن سایت ریسپانسیو این است که باعث می شود سایت انعطاف پذیری خوبی داشته باشد. منظور از انعطاف پذیری این است که سایت شما در تمام دستگاه ها به خوبی نمایش داده می شود و شما نگران نارضایتی کاربران خود نخواهید بود.

respansive بودن سایت کمک می کند تمامی مطالب، محصولات، تصاویر و سایر عناصر موجود در داخل سایت تان به بهترین شکل ممکن برای کاربران بقیه دستگاه ها نمایش داده شود. این ویژگی باعث جذابیت سایت شما خواهد شد و شما را با بقیه رقبا متمایز می کند.

5-باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

قبل از اینکه موضوع ریسپانسیو بودن سایت ها مطرح شود باید هزینه های زیادی صرف طراحی سایت می شد. یعنی اینکه برای نمایش بهتر سایت در دستگاه های مختلف مثل گوشی موبایل باید سایتی جداگانه طراحی می شد. این کار علاوه بر هزینه زیاد، نیاز به زمان زیادی داشت تا سایت آماده شود.

اما اکنون به کمک ریسپانسیو شدن سایت ها این مشکلات وجود ندارد. چرا که طراحی سایت در کمترین زمان ممکن و با هزینه کم انجام می شود و دیگر لازم نیست سایت های جداگانه طراحی شود.

نسخه موبایل سایت چه تفاوتی با سایت ریسپانسیو دارد؟

اگر بخواهید نسخه موبایل برای سایت خود داشته باشید مجبور هستید دو تا سایت طراحی کنید. این کار باعث می شود هزینه های شما دو برابر شوند و سایت های شما دیر تر آماده شوند. علاوه بر این باید محتوای جداگانه و متفاوت برای هر یک از سایت ها تهیه کنید.

اما در طراحی سایت به صورت ریسپانسیو شما فقط یک بار سایت طراحی می کنید. در عوض هم در هزینه ها صرفه جویی می کنید و هم سایت شما به خوبی و به صورت استاندارد در سیستم های مختلف نمایش داده می شوند.

پیشنهاد برای مطالعه: داشتن سایت چه مزایایی برای ما دارد؟

از کجا بفهمیم سایت ما ریسپانسیو است یا نه؟

از کجا بفهمیم سایت ما واکنشگرا طراحی شده است یا نه؟
تست واکنشگرا بودن سایت

در قسمت های قبل متوجه شدیم که ریسپانسیو بودن سایت به چه معناست و چرا داشتن سایت ریسپانسیو حائز اهمیت است. اما سوالی که اینجا ممکن است پیش بیاید نحوه تشخیص respansive بودن سایت می باشد. برای تشخیص واکنشگرا بودن سایت روش های مختلفی وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

1-تشخیص ریسپانسیو بودن سایت به کمک مرورگر Firefox

یکی از راحت ترین روش ها برای تشخیص واکنشگرایی سایت کمک گرفتن از مرورگرم فایرفاکس می باشد. برای اینکار کافی است وارد سایت مورد نظر شوید و سپس دکمه های ctrl+shift+m را بزنید. سپس می توانید مشاهده کنید که سایت مورد ریسپانسیو است یا نه.

تشخیص آن هم به این صورت است که اگر با تغییر سایت به نسخه موبایلی عناصر موجود داخل سایت به خوبی و به صورت استاندارد نمایش داده می شود یا نه. اگر به صورت استاندارد نمایش داده شود سایت ریسپانسیو است در غیر اینصورت سایت به صورت واکنشگرا طراحی نشده است و باید اصلاح شود.

2-تست واکنشگرایی سایت به کمک ابزار تست موبایل فرندلی گوگل

یکی از ابزارهای خوب برای تست کردن ریسپانسیو بودن سایت، mobile friendly test گوگل است. این ابزار توسط خود گوگل ارائه شده است و در گوگل سرچ کنسول نیز موجود می باشد. به کمک این ابزار می توانید بررسی کنید که سایت شما ریسپانسیو است یا نه. برای انجام تست باید آدرس سایت خودتان را وارد کنید تا سایت شما توسط معیار های مورد نظر بررسی شود.

اگر سایت شما امتیاز های لازم برای ریسپانسیو بودن را داشته باشد با رنگ سبز مشخص خواهد شد که سایت تان موبایل فرندلی است. در غیر این صورت دلایلی که باعث واکنشگرا نبودن سایت شما می شود به شما اعلام می شود و شما می توانید این ایرادات را برطرف کنید.

3-تست واکنشگرایی با zoom و on zoom کردن

یک روش بسیار ساده که هیچ زحمتی هم ندارد. برای اینکار یکی از مرورگر های فایرفاکس، گوگل کروم و … را باز کنید سپس وارد سایت تان شوید. سپس دکمه ctrl و – را بزنید تا سایت تان برای سایز های کوچکتر نمایش داده شود. اگر هنگام کوچک کردن اندازه سایت، تمام عناصر موجود داخل سایت به خوبی و با اندازه استاندارد نمایش داده شوند سایت ریسپانسیو است. اما اگر این اتفاق نیوفتاد و تصاویر و متن ها و … به هم ریخته نمایش داده شدند سایت موبایل فرندلی نیست.

کلام آخر

با توجه به اینکه کار کردن با گوشی های موبایل آسان تر است و در هر مکانی میتوان به اینترنت دسترسی داشت محبوبیت آن ها روز به روز در حال افزایش است. بنابراین کاربران موبایل دوست دارند که جستجوی لذت بخشی داشته باشند و به خواسته های خود برسند. گوگل و موتور های جستجوگر دیگر نیز به دنبال جلب رضایت کاربران خود هستند. پس سایت هایی که ریسپانسیو هستند و تجربه کاربری خوبی دارند را در صفحات اول گوگل نمایش می دهند.

اگر به دنبال جذب مخاطبان بیشتری هستید و می خواهید سئوی خوبی داشته باشید باید سایت تان را به صورت ریسپانسیو طراحی کنید. چرا که اگر سایت ریسپانسیو نداشته باشید به مرور از صفحات اول گوگل به رتبه های پایین تر خواهید رفت. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد. شما چه ابزار های دیگری برای تست واکنشگرا بودن سایت می شناسید؟.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *