تفاوت گوگل ادوردز با سئو چیست و کدام یک گزینه بهتری است؟

تبلیغات گوگل یا سئو؟ کدام یک گزینه بهتری برای سرمایه گذاری است؟

behzad sepehri

در هر زمینه شغلی انتخاب بهترین گزینه یکی از دلایل مهم برای رسیدن به موفقیت و نتیجه دلخواه می باشد. این بار موضوع درباره موفقیت و آینده یک کسب و کار اینترنتی است. بنابراین می خواهیم بررسی کنیم که انتخاب چه روشی برای گرفتن نتیجه دلخواه در کسب و کارهای اینترنتی موثر تر است. گزینه های پیش رو سئو و تبلیغات گوگل هستند که هر یک به تنهایی برای خود اسم و رسمی دارند و از اهمیت زیادی برخوردار می باشند. حال سوال اصلی این است که تفاوت تبلیغات گوگل و سئو چیست؟ کدام یک گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد؟ هر کدام چه مزیتی نسبت به دیگری دارند؟. این ها سوالاتی است که قرار است راجع به گوگل ادوردز و سئو بررسی شود. پس اگر شما هم به فکر انتخاب گزینه بهتر برای کسب و کارتان هستید پیشنهاد می کنم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم سئو چیست؟

 سئو مجموعه کارها و عملیاتی است که کمک می کند یک کسب و کار به میزان درآمد بیشتری برسد. سئو بر روی افزایش بازدیدکنندگان سایت، بهبود کیفیت ساختار سایت و محتوا، رفع خطاهای سایت، افزایش رتبه در کلمات کلیدی مورد نظر و در نهایت افزایش فروش و رسیدن به درآمد بیشتر تمرکز می کند. این اقدامات طی یک دوره طولانی انجام می شود و برای رسیدن به نتیجه دلخواه به وسیله سئو باید صبر داشته باشید.

در کنار این صبر کردن نتیجه ای که از طریق سئو به دست می آید کاملا تضمینی و ماندگار است. البته به شرطی که تلاش شما ادامه دار باشد. در غیر اینصورت نتیجه به دست آمده بعد از یک مدت از بین خواهد رفت. پس همه چیز به خود شما بستگی دارد که در صدر نتایج گوگل باقی بمانید یا جایگاه تان را از دست بدهید.

گوگل ادوردز چیست؟

گوگل ادوردز چیست
گوگل ادوردز

همان طور که از اسمش هم پیداست این تبلیغات، تبلیغاتی است که توسط گوگل انجام می شود. تبلیغات گوگل تبلیغی پولی است که توسط گوگل به ازای کلیک بر روی تبلیغ شما انجام می شود. در این نوع تبلیغات هزینه ای که شما پرداخت می کنید شامل کلیک هایی است که کاربران بر روی تبلیغ شما انجام داده اند. اگر روی تبلیغ شما کلیک نشود و کاربران فقط تماشاگر باشند هیچ پولی از شما کسر نخواهد شد.

این تبلیغات چون توسط گوگل انجام می شود تاثیر خوب را خواهد گذاشت. تاثیر گذاری این تبلیغات به یک سری عوامل بستگی دارد و باید در زمان درست انجام شود. در ادامه به بررسی کامل تر این موضوع خواهیم پرداخت.

تفاوت تبلیغات گوگل و سئو چیست

یکی از بزرگترین دغدغه های مدیران کسب و کار ها این است که روی گوگل ادروز یا سئو سرمایه گذاری کنند. ممکن است کسب و کار نوپا باشد و اسیر تبلیغات اغراق آمیز شود و گزینه اشتباهی را انتخاب کنید. این انتخاب اشتباه ممکن است خسارت جبران ناپذیری برای آن داشته باشد و کسب و کار تازه تاسیس شده را به سمت نابودی بکشاند یا دچار یک سری مشکلات کند. در این بخش به بررسی تفاوت تبلیغات گوگل و سئو می پردازیم و مزایا و معایب گوگل ادوردز و سئو را بیان خواهیم کرد تا بتوانید در زمان مناسب بهترین گزینه را برای کسب و کار خودتان انتخاب کنید.

1-تفاوت تبلیغات گوگل و سئو در ماندگاری نتیجه

سئو یک سرمایه گذاری بلند مدت است یعنی وقتی شما برای سئو هزینه می کنید تا مدت ها نتیجه دلخواه تان را خواهید گرفت. به طوری نیست که طی یک مدت کوتاه نتیجه رضایت بخشی بگیرید و بعد همه این نتایج بر باد برود. البته این به ادامه روند سئو و متخصص سئویی بستگی دارد ک همسئولیت سئو سایت شما را بر عهده دارد.

اما گوگل ادوردز شرایطی کاملا متفاوت با سئو دارد. یعنی هر موقع که تبلیغات شما به پایان رسید دریچه ورودی کاربران به سایت شما تمام می شود و درآمد تان به حالت قبل خواهد برگشت. اگر شما به دنبال نتیجه دائمی باشید مجبور خواهید بود هزینه بسیار زیادی پرداخت کنید که این اصلا به نفع شما نخواهد بود.

2-تفاوت در زمان رسیدن به نتیجه دلخواه

با تبلیغات گوگل از لحظه ای که تبلیغات را شروع می کنید و هزینه پرداخت می کنید احتمال اینکه به نتیجه خوبی برسید زیاد است. چون همه کاربران تبلیغ شما را می بینند و اگر تبلیغ شما جذاب و ترغیب کننده باشد کاربران به سایت شما مراجعه خواهند کرد. پس اگر هدف شما رسیدن به نتیجه دلخواه در مدت زمان خیلی کم باشد گوگل ادوردز می تواند گزین همناسبی برای اینکار باشد.

اما فرآیند سئو به این صورت نیست. یعنی در مدت زمان کوتاه نمی توانید به نتیحه دلخواه برسید مگر اینکه خلاف قوانین عمل کنید  ودست به دامان سئوی کلاه سیاه شوید. که استفاده از این روش عواقب بدی برای شما خواهد داشت. پس اصولا با سئو نمی توان در مدت زمان کوتاه به نتیجه عالی رسید. سئو یک فرآیند زمان بر است و برای اینکه به موفقیت برسید باید صبر داشته باشید. سئو از ریشه سایت شما را قوی تر می کند و تبدیل به یک سایت قدرتمند و با اعتبار بالا می کند. پس اگر قصد شما داشتن یک سایت قدرتمند است و عجله ای برای رسیدن به نتیجه ندارید و صبر کافی دراید سئو یک گزینه ایده آل برای شماست.

3-تفاوت تبلیغات گوگل و سئو در هزینه ها

در تبلیغات گوگل شما باید هزینه کنید. به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغات شما انجام می شود هزینه پرداخت می کنید. اگر محتوای موجود در سایت به اندازه کافی خوب نباشد و سئو نشده باشد نتیجه دلخواهی برای شما نخواهد داشت. با این شرایط شما هزینه بیهوده کرده اید و نتیجه ای به دست نیاورده اید.

اما در سئو به شما اعلام خواهد شد که به ازای چه عملیاتی هزینه دریافت خواهد شد. هزینه های دریافتی کاملا حساب شده و با هدف بهبود ساختار سایت انجام می شود. بنابراین هزین های که پرداخت می کنید برای سایت شما مفید واقع می شود و شما را به نتیجه دلخواه می رساند. به طور کلی هزینه تبلیغات گوگل به مراتب بیشتر از هزینه سئو است.

4-تفاوت گوگل ادوردز و سئو در رساندن شما به درآمد

گوگل ادوردز یک دریچه موقت برای افزایش مشتری و درآمد برای سایت شما می باشد. مثل این می ماند که یک کیسه پر از پول را برای شما باز کرده اند و شما از پول های آن استفاده می کنید اما به محض بستن در کیسه پول شما قطع می شود. تبلیغات گوگل هم درست شبیه این می باشد و شما به محض قطع کردن فرآیند تبلیغات درآمد زایی نخواهید داشت.

برخلاف گوگل ادوردز سئو کم کم شما را به درآمد بیشتر می رساند. به طوری که اگر سئوی سایت شما به درستی انجام شود میزان پیشرفت شما به صورت تساعدی خواهد بود. به مرور زمان درآمد بیشتری خواهید داشت و از کسب و کار خودتان لذت خواهید برد. پس سئو را دست کم نگیرید. البته منظور ما این نیست که گوگل ادوردز بیهوده است نه اصلا. هر یک جای خود را دارند و با توجه به شرایط یک کسب و کار باید گزینه بهتر انجام شود.

هدف از انجام تبلیغات گوگل چیست؟

هدف از انجام تبلیغات گوگل چیست؟
هدف تبلیغات گوگل

در قسمت قبل به بررسی تفاوت تبلیغات گوگل و سئو پرداختیم. حال می خواهیم قدرت تبلیغات گوگل و هدف از انجام آن را مورد بررسی قرار دهیم. هدف از تبلیغات گوگل به طور کلی به سه دلیل زیر انجام می شود:

1-تبلیغ فصلی یا مقطعی

اگر محصولی دارید که برای یک فصل خاص طراحی شده است و بهتر است در یک مقطع زمانی مشخص فروخته شود گوگل ادورز بهترین گزینه برای شماست. چون می توانید محصول خود را به نمایش بگذارید و فروش تان را به صورت کامل انجام دهید.

2-تبلیغ محصولات تخفیف دار

اگر یک محصول فوق العاده دارید و قصد تان این است که در یک بازه زمانی خاص تخفیف بگذارید می توانید از تبلیغات گوگل استفاده کنید. به طور مثال تخفیف شب یلدا برای یک محصول گزینه خوبی برای استفاده از گوگل ادز است. شما یک هفته قبل از شب یلدا می توانید از تبلیغات گوگل استفاده کنید و مشتریان خود را جمع آوری کنید.

3-سرمایه گذاری کوتاه مدت و بررسی رفتار کاربران

اگر یک محصول تازه دارید و می خواهید رفتار کاربران را بررسی کنید و نتیجه آن را در مدت کوتاه ببنید می توانید از تبلیغات گوگل استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا متوجه شوید کاربران چه عکس العملی نسبت به محصول شما دارند. اگر نتیجه رضایت بخش باشد می توانید همین روال را به کار بگیرید  در غیر اینصورت فرصت خوبی است تا تغییرات لازم را روی محصول یا خدمات خودتان اعمال کنید  و در راه رسیدن به فروش بیشتر قدمی محکم بردراید.

بین تبلیغات گوگل و سئو کدام یک گزینه مناسبی برای ماست؟

این که تبلیغات گوگل بهتر است یا سئو را شرایط یک کسب و کار تعیین می کند. گوگل ادز یا سئو هیچ کدام بد نیستند و هر یک ویژگی ها و مزایای خاص مربوط به خودشان را دارند. اگر قصد تان سرمایه گذاری بلند مدت است و ماندگاری نتیجه برای شما مهم تر است بهتر است روی سئو سرمایه گذاری کنید. اما اگر قصد تان رسیدن به نتیجه در مدت زمان کم یا فروش محصولی خاص در یک زمان مشخص می باشد گوگل ادوردز گزینه بهتری برای اینکار می باشد.

کلام آخر

در این مقاله تفاوت تبلیغات گوگل و سئو را با هم بررسی کردیم و متوجه شدیم که هر یک چه ویژگی ها و کاربردی دارند. اما اینکه فقط به یکی از این ها بسنده کنیم کار چندان جالبی نیست. به نظر من بهترین کار این است که روی سئو سایت تان کار کنید و ساختار سایت تان را قوی تر کنید سپس با تبلیغات گوگل محصولاتی که دارید را بفروشید. با این کار نتیجه ای که خواهید گرفت بسیار مطلوب و رضایت بخش خواهد بود.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید. به نظر شما تبلیغات گوگل بهتر است یا سرمایه گذاری روی سئو؟ با کدام یک از این روش ها نتیجه بهتری به دست آورده اید؟

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *