سحرخیزی چگونه باعث موفقیت می شود؟

سحرخیزی و نقش آن در موفقیت

behzad sepehri

در طول تاریخ افراد بسیار زیادی به دنیا آمده و رفته‌اند. اما اگر دقت کرده باشید تنها برخی از افراد توانسته‌اند به موفقیت برسند و جزو بهترین‌ها باشند. به نظرتان چه عاملی باعث موفقیت و محبوبیت این افراد شده است؟ چه رازی پشت پرده موفقیت افراد موفق است؟ سبک زندگی هر یک از این افراد متفاوت بوده است اما همه آن‌ها در یک ویژگی وجه اشتراک داشته‌اند که آن سحرخیزی است. سحرخیز بودن جزو عادات بسیار خوبی است که همه افراد بزرگ و موفق به آن تاکید دارند. دراین مقاله سحرخیزی و نقش آن در موفقیت و همچنین تکنیک‌های سحرخیزی را به شما معرفی خواهیم کرد؛ بنابراین از شما دعوت می کنیم که در ادامه با فاریاک همراه باشید.

چرا باید سحرخیز شویم؟ (دلایلی که کمتر کسی به شما می گوید)

چرا باید سحرخیز شویم

اکثر افراد بزرگ و موفق راز اصلی موفقیت خود را سحرخیزی اعلام می‌کنند و به مردم تاکید می‌کنند که قدرت و اهمیت آن را جدی بگیرند. همیشه از سحرخیزی صحبت می‌شود اما کسی نمی‌گوید که چرا باید سحرخیز شویم و سحرخیز شدن را تبدیل به عادت کنیم. در این بخش رازهای نهفته سحرخیز شدن را بیان می‌کنیم تا بتوانید با یک دید باز نسبت به این موضوع نگاه کنید و سحرخیز بودن را تبدیل به یک عادت کنید. باید سحرخیز شویم چون:

1- سحرخیز شدن برنامه ریزی را راحت‌تر می‌کند

برنامه ریزی اهمیت بسیار زیادی در موفقیت افراد دارد. هر چقدر بتوانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید همان قدر به خواسته‌های خود نردیک‌تر خواهید شد. با صبح زود از خواب بیدار شدن و برنامه ریزی دقیق می‌توانید کارها را سر وقت انجام داده و شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

2- استرس کمتری خواهید داشت

اگر سحرخیز شوید دیگر احساس نگرانی یا استرس نخواهید داشت. وقتی که به موقع از خواب بیدار شوید زمان بیشتری برای انجام کارها دارید و نیاز نیست به خاطر عقب افتادن کارها و عقب ماندن از برنامه‌های خود دچار استرس شوید. در عوض با سحرخیزی می‌توانید با خیالی آسوده و با تمرکز بیشتری کارها را انجام دهید.

3- سرشار از انرژی و نشاط می‌شوید

سحرخیزی باعث افزایش نشاط و انرزی می شود

اگر دقت کرده باشید زمانی که به موقع از خواب بیدار شوید سرحال‌تر هستید و انرژی بیشتری دارید. دلیل این امر چیست؟ وقتی صبح زود بیدار می‌شوید دیگر استرسی نخواهید داشت و اطمینان خاطر دارید که کارها را به موقع انجام خواهید داد. این موضوع سبب می‌شود که در طول روز با انرزی بیشتری فعالیت کنید و کارهای خود را با کیفیت بهتری انجام دهید.

4- با سحرخیزی تایم بیشتری را در اختیار دارید

فرض کنید یک نفر ساعت 6 صبح بیدار می‌شود و فرد دیگر تا لنگ ظهر می‌خوابد؟ اگر هر دوی این افراد یک پروژه یکسان را دریافت کنند چگونه خواهد بود؟ فرد اول با استرس کمتری خواهد داشت و تایم بیشتری در اختیار دارد. اما فرد دوم باید خودش را به آب و آتش بزند که کارها را انجام داده و به کارفرما تحویل دهد.

5- بازدهی بهتری خواهید داشت

اگر اغراق نکنیم سحرخیزی باعث می‌شود که بازدهی بهتری داشته باشید. درست است که تنها سحرخیز بودن عامل اصلی این موضوع نیست اما به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار به شمار می‌رود. با صبح زود از خواب بیدار شدن تایم بیشتری در اختیار دارید و می‌توانید با دقت و حوصله بیشتری کارها را جلو ببرید. در نهایت کیفیت و بازدهی کارها افزایش می‌یابد و شما نمره قبولی را دریافت خواهید کرد.

6- برنامه و رژیم غذایی بهتری خواهید داشت

داشتن عادات غذایی خوب یکی از عواملی است که سبب می‌شود بتوانید بدن سالم و ذهن فعال‌تری داشته باشید. برنامه غذایی خوب بدون سحرخیز شدن امکان پذیر نخواهد بود و اگر غیر از این باشد شما را دچار مشکل خواهد کرد. پس بهتر است صبح زود از خواب بیدار شوید و با تنظیم برنامه غذایی خود فکر و بدن خود را تقویت کنید تا عملکرد بهتری موقع انجام کارها داشته باشید.

7- با سحرخیز بودن فرد خوش اخلاق و مهربان‌تری خواهید بود

وقتی به سحرخیزی عادت کنید و کارها به نحو احسن انجام شود دلیلی برای بدخلقی نخواهید داشت. در عوض خوشحال و با انگیزه می‌شوید چرا که تمام کارها به موقع و باکیفیت عالی انجام شده‌اند. اما اگر تا لنگ ظهر بخوابید و از برنامه کاری عقب بیوفتید با همه جنگ و دعوا می‌کنید.

8- تبدیل به یک فرد با تناسب اندام ایده‌آل خواهید شد

صبح زود بیدار شدن و داشتن رژیم غذایی سالم، شاه کلید سلامت و تناسب اندام شماست. اگر می‌خواهید اندامی عالی داشته باشید باید صبح زود بیدار شوید و سبک زندگی خود را تغییر دهید. داشتن بدن سالم و تناسب اندام به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری کسب کرده و با روحیه بهتری به مسیر خود ادامه دهید.

9- شلحته نخواهید بود!!

شاید در ابتدا با خودتان بگویید که شلخته نبودن چه ارتباطی با سحرخیزی دارد اما اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه این قضیه خواهید شد. وقتی شما به موقع از خواب بیدار شوید همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و دیگر نیاز نیست زمین و زمان را بهم بریزید که کارها بالاخره تمام شود. اما اگر تا لنگ ظهر بخوابید همه چیز به هم ریخته و تبدیل به یک فرد شلخته و بی برنامه خواهید شد.

10- با سحرخیزی یک قدم جلوتر از دیگران خواهید بود

با سحرخیزی یک قدم جلوتر از دیگران خواهید بود

صبح زود بیدار شدن نعمت بسیار بزرگی است چرا که کمک می‌کند کارهای بیشتری را انجام دهید. وقتی رقبای شما خواب هستند می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و یک قدم از آن‌ها جلو بزنید. لازم نیست که جادو کنید یا کار خاصی انجام دهید اگر زودتر از خواب بیدار شوید و هر روز چند ساعت بیشتر از رقبای خود فعالیت کنید در درار مدت خواهید دید که چقدر از رقبای خود جلو افتاده‌اید.

11- احساس رضایت و خشنودی را تجربه خواهید کرد

چه حسی دارد وقتی رتبه یک شوید؟ یا در یک مسابقه بهترین نتیجه را کسب کنید؟ علاوه بر اینکه توسط دیگران تش.یق می‌شوید، خودتان نیز به خودتان افتخار خواهید کرد. سحرخیزی به عنوان عامل اصلی برای رسیدن به موفقیت شناخته می‌شود و نقش کلیدی در این موضوع دارد. پس اگر می‌خواهید در تمام مراحل کاری، زندگی و … خود به موفقیت برسید و از عملکرد خود کاملا راضی باشید بهتر است دست به کار شوید و از این پس یک فرد سحرخیز شوید.

سحرخیزی و موفقیت چه رابطه‌ای با هم دارند؟

سحرخیزی و موفقیت چه رابطه ای با هم دارند

موفقیت در زندگی و رسیدن به نقطه های ترقی به صورت شانسی یا اتفاقی نیست و به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. سحرخیزی و برنامه ریزی کردن برای اهداف مهم ترین عواملی هستند که شما را به مسیر موفقیت هدایت می‌کنند و کمک می‌کنند که بتوانید با انگیزه و روحیه بیشتری کارهای خود را انجام دهید.

صبح زود از خواب بیدار شدن جزو عادات خوب و لذت بخشی است که همه بزرگان به آن تاکید دارند. این تاکید بدون دلیل نیست چون وقتی شما سحرخیز شوید از لحاظ روحیه و انرژی در سطح بسیار خوبی قرار می‌گیرید و می‌توانید با برنامه‌ای دقیق و اصولی کارهای خود را انجام دهید. سحرخیزی باعث می‌شود که تایم بیشتری برای انجام کارها داشته باشید و با افزایش بازدهی کاری خود به موفقیت‌های بزرگی دست یابید.

چگونه سحرخیزی را تبدیل به یک عادت کنیم؟

اگر می‌خواهید در مسیر موفقیت قدم بردارید و زندگی ایده‌الی برای خود داشته باشید باید عادت سحرخیزی را در خودتان پرورش دهید. سحرخیز بودن همچون سایر مهارت‌ها نیاز به تمرین دارد و یک دفعه ای نمی‌شود که سحرخیز شوید. در این بخش راهکارهایی ساده و عملی را به شما معرفی می‌کنیم که اگر آن‌ها را اجرا کنید شما هم یک فرد سحرخیز خواهید شد. تکنیک‌های سحرخیز شدن عبارت‌اند از:

خواب خود را تنظیم کنید

تنظیم خواب برای سحرخیز شدن

در اولین قدم برای سحرخیزی باید خواب خود را تنظیم کنید. تا زمانی که خواب خود را تنظیم نکنید و زود نخوابید، صبح زود بیدار شدن سخت خواهد بود. شما باید تا جایی که می‌توانید زودتر به رخت خواب بروید و بخوابید. زمانی که در رختخواب هستید باید ذهن خود را از افکار منفی خالی کنید تا بتوانید خواب شیرین و راحتی را تجربه نمایید.

بدون برنامه ریزی برای روز بعد نخوابید

شما باید همیشه برای روز بعد خود برنامه ریزی کنید و بعد بخوابید. برنامه ریزی کردن باعث می‌شود که شما احساس مسئولیت کنید و برای انجام به موقع کارهای خود صبح زود از خواب بیدار شوید. اگر کارهای شما به موقع و سر وقت انجام نشود تمام برنامه‌های شما به هم ریخته و با مشکل مواجه خواهید شد. پس با برنامه ریزی می‌توانید خودتان را به سحرخیزی تشویق کنید و اسیر خواب زمستانی نشوید.

شرایط لازم برای خوب خوابیدن را تنظیم نمایید

برای اینکه خودتان را برای سحرخیزی آماده کنید باید خواب راحت و شیرینی را تجربه کنید. قرار گرفتن در یک مکان مناسب به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به اندازه کافی بخوابید و در نهایت صبح زود از خواب بیدار شوید. تنظیم آب و هوای اتاق، انتخاب تخت خواب مناسب، داشتن بالشت، پتو و … جزو عوامل تاثیرگذار در خواب منظم و کمک به سحرخیز شدن هستند.

عوامل بی‌خوابی را شناسایی و برطرف کنید

اگر نتوانید به اندازه کافی بخوابید صبح زود از خواب بیدار شدن برای شما سخت خواهد بود. برای اینکار باید عوامل بی خوابی را از خود دور کنید تا بتوانید خواب منظم و راحتی را تجربه نمایید. گوشی موبایل جزو مهم‌ترین عواملی است که مانع خواب شما می‌شود و باید از خودتان دور کنید.

همچنین باید به موقع شام بخورید و قبل از خواب از نوشیدن مواد کافئین دار همچون قهوه و چای پرهیز کنید. رعایت این نکات ساده به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به اندازه کافی بخوابید و صبح زود از خواب بیدار شوید. دیگر عواملی که باعث بی‌خوابی می‌شوند عبارت‌اند از:

  • خواب بعدازظهر
  • نداشتن برنامه جدی و اصولی
  • سستی و تنبلی
  • پرخوری
  • افکار منفی
  • نداشتن ذهنیت مثبت نسبت به سحرخیزی
  • استفاده زیاد از شبکه‌های اجتماعی
  • مشغول شدن با تلویزیون

برای سحرخیزی ساعت خود را کوک کنید

سحرخیزی با کوک کردن ساعت

برای اینکه سحرخیز شوید باید تمام راه حل‌های ممکن را امتحان کنید. کوک ساعت یکی از راهکارهای موثری است که شما را در مسیر سحرخیزی قرار می‌دهد. برای اینکه ساعت کوک شده تاثیر خود را بگذارد بهتر است ساعت را دور از رخت خواب قرار دهید تا برای خاموش کردن آن مجبور شوید از جای خود بلند شوید. همچنین می‌توانید ساعت‌ را برای تایم‌های مختلفی کوک کنید.

جمع بندی

در این مقاله رابطه سحرخیزی و موفقیت را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین فواید سحرخیز شدن و راهکارهای تبدیل شدن به یک فرد سحرخیز را مورد بررسی قرار دادیم. سحرخیزی جزو ویژگی‌های مثبت و خارق‌العاده‌ای است که داشتن آن به شما کمک خواهد کرد بتوانید کارهای خود را با برنامه انجام دهید و در مسیر موفقیت قدم بردارید. آینده شما به الان شما بستگی دارد پس نباید با دیر از خواب بیدار شدن و تنبلی کردن نابود شود. با کمی تمرین و استفاده از تکنیک‌های گفته شده می‌توانید سحرخیز شوید و بسیاری از مشکلات خود را برطرف نمایید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. شما چه راه‌هایی را برای سحرخیز شدن می‌شناسید؟ خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *