ان اف تی و هر انچه که باید در مورد آن بدانید

ان اف تی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

behzad sepehri

ان اف تی ها (NFT) جزو پدیده هایی هستند که از زمان به وجود آمدنشان دنیا را متحول کرده اند. این روز ها توکن های غیرقابل تعویض جزو بحث های داغ بوده و تبدیل به سر تیتر اخبار ها شده اند. ان اف تی ها دنیای هنر و دیجیتال را نیز تسخیر کرده اند. هنرمندان دیجیتال به لطف ظهور دسته جدیدی از مخاطبان رمز ارز دیجیتال، توانسته اند آثار جدیدی خلق کرده و با فروش آن ها زندگی خود را دگرگون کنند. حتی سلبریتی ها هم از این فرصت برای ارتباط هر چه بیشتر با طرفداران خود، استفاده می‌کنند. NFT تنها به این موارد محدود نمی شود بلکه فضای گسترده ای دارد که توانسته است دنیا را شگفت زده کند. در ادامه به بررسی بیشتر ان اف تی خواهیم پرداخت بنابراین از شما دعوت می کنیم که با فاریاک همراه باشید.

ان اف تی(NFT) چیست؟

ان اف تی چیست
ان اف تی

NFT مخفف واژه Non-fungible token به معنی توکن غیر قابل تعویض است که بر پایه تکنولوژی بلاک چین ساخته شده اند. غیرقابل تعویض بودن ان اف تی به معنای منحصر به فرد بودن آن است یعنی شما قادر نخواهید بود که NFT را با چیز دیگری تعویض کنید. رمز ارزهای حوزه ارز دیجیتال همچون بیت کویین قابل تعویض هستند یعنی شما می‌توانید یک بیت کوین را با بیت کوین دیگری تعویض نمایید. اما این قضیه در مورد NFT ها صدق نمی‌کند. هر کدام از این توکن ها منحصر به فرد بوده و با دیگری کاملا متفاوت هستند. در واقع NFT ها این اجازه را به ما می‌دهند که هر فرمی از هنر، اشیا قیمتی و حتی املاک را به عنوان توکن استفاده کنیم.

NFT ها چگونه کار می کنند؟

در بالاترین سطح، بیشتر NFT ها بخشی از بلاک چین اتریوم هستند. همانطور که می‌دانید اتریوم یک فرمی از بلاک چین مانند بیت کوین است. یکی از تفاوت های اتریوم با سایر رمز ارز ها این است که بلاک چین آن اجازه ذخیره سازی اطلاعات بیشتری در بلاک چین خود می‌دهد. این امر باعث می‌شود که توکن هایی مانند ان اف تی کارکردی متفاوت نسبت به یک سکه ETH داشته باشند چرا که هر توکن آن کاملا یکتا و غیر قابل تقسیم است.

توکن های غیرقابل تعویض این امکان را فراهم می‌سازند که هر کسی توانایی اختصاص و سپس مطالبه یک قطعه از داده دیجیتال را در قالب بلاک چین اتریوم به عنوان یک سند عمومی داشته باشد. در واقع NFT ها یک نوع سند برای اشیا دیجیتال هستند. برای مثال NFT ها می‌توانند نماینده موارد زیر باشد:

هنر دیجیتال

 • موسیقی
 • گیف(GIF)
 • ویدئو

اشیاء دنیای واقعی

 • بلیت هایی برای یک رویداد دنیای واقعی
 • اسناد حقوقی
 • امضا

هر ان اف تی می‌تواند در آن واحد تنها یک مالک داشته باشد. مالکیت نیز توسط یه ID و متادیتا خاص که توسط هیچ توکن دیگری قابل باز تولید نیست، مدیریت می‌گردد.

مراحل تولید یک ان اف تی چگونه است؟

هرگاه یک نفر یک NFT را تولید یا به اصطلاح ضرب می‌کند، کُد مربوط به آن درون قرارداد هایی هوشمند تحت استاندارد های مربوطه نظیر ERC-721 ذخیره می‌شود. سپس این اطلاعات به سیستم بلاک چین اضافه می‌گردد. فرآیند ضرب کردن این توکن ها در رده های بالا شامل مراحل زیر می‌شود:

 • تولید یک بلاک جدید
 • تایید اطلاعات
 • ضبط اطلاعات درون بلاک چین


ویژگی های یک توکن غیر قابل تعویض چیست؟

توکن غیرقابل تعویض چه ویژگی هایی دارد
توکن غیرقابل تعویض

هر NFT دارای ویژگی های خاصی و منحصر به فرد است که سبب می شود بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. مهم ترین ویژگی های NFT عبارت اند از:

 • هر توکن ضرب شده دارای یک شناساگر مخصوص به خود دارد که مستقیم به یک آدرس اتریوم متصل شده است.
 • قابلیت تعویض یک به یک با توکن های دیگر را ندارند.
 • هر توکن یک صاحب داشته و این اطلاعات به راحتی قابل تایید است.
 • به راحتی می توانید در فروشگاه های بر پایه اتریوم، ان اف تی های خود را معامله کنید.
 • به راحتی می‌توانید مالکیت آن را ثابت کنید.
 • هیچ کسی نمی‌تواند NFT شما را دستکاری کند.
 • در برخی موارد، فروش آن باعث رسیدن بخشی از مبلغ به خالق اصلی آن به عنوان حق فروش مجدد می‌رسد.


NFT ها چه کاربردی دارند؟

در قسمت قبل با ان اف تی و ویژگی های منحصر به فرد آن آشنا شدیم. حال نوبت آن است که به معرفی کاربرد های NFT بپردازیم. توکن های غیرقابل تعویض کاربرد های فراوانی دارند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین کاربرد ها و موارد استفاده ان اف تی عبارت اند از:

1- NFT در حوزه گیمینگ

همانطور که می دانید حوزه گیمینگ طرفداران بسیار زیادی از سراسر جهان دارد. بازی های آنلاین از قابلیت پرداخت درون برنامه ای به وسیله رمز ارزها و NFT پشتیبانی می کنند. بازی های بر پایه Play to Earn یا Gamefi به عنوان بازی های NFT شناخته می شوند. گیمر ها می توانند عناصر موجود در بازی همچون زمین‌ها، آواتارها، لباس‌ها، سلاح‌ها، حیوانات و … را جمع آوری کرده و در مارکت پلیس های مختلف همانند OpenSea ،Rarible و SuperRare به فروش برسانند.

پیشنهاد برای مطالعه: بهترین سایت های خرید و فروش NFT

2- کاربرد ان اف تی در هنر

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، NFT ها به عنوان دارایی هایی شناخته می شوند که منحصر به فرد بوده و قابل تعویض نیستند. بنابراین این موضوع سبب شده است افراد هنرمند بتوانند به راحتی اثرهای هنری خود را تبدیل به ان اف تی کرده و به نمایش بگذارند. مالکیت ان اف تی متعلق به یک فرد خاص است و امکان جعل یا کپی کردن آن وجود ندارد. بنابراین یک فرد هنرمند می تواند آثار خود را تبدیل به NFT کرده و از طریق آن درآمد زایی داشته باشد.

3- کاربرد NFT در موسیقی

NFT تنها در تصاویر و ویدئو خلاصه نمی شود، بلکه شما می توانید فایل های صوتی خود را نیز به ان اف تی تبدیل نمایید. موسیقی دان ها برای اینکه از حاشیه امن خود خارج شوند و آثار خود را بدون واسطه و با قیمت مناسب تری به فروش برسانند می توانند از ان اف تی استفاده کنند. اگر شرکت های پخش موسیقی با توکن های غیرقابل تعویض همکاری کنند شاهد پیشرفت چشمگیری در زمینه هنر و موسیقی خواهیم بود. با توجه به این شرایط موسیقی دان ها و سایر هنرمندان تلاش خواهند کرد که آثار خارق العاده تری تولید کنند و با فروش آن ها به درآمد های زیادی برسند.

4- تاثیر ان اف تی در امور مالی

NFT ها به طور گسترده ای بر روی موارد مختلف تاثیر مثبتی می گذارند. یکی از این موارد مهم مربوط به حوزه دیفای یا همان امور مالی است. در این حوزه، NFT ها مزایای مالی و اقتصادی زیادی برای کاربران دارند و کمک می کنند که بتوانید درآمد قابل توجهی به دست بیاورید.

از شناخته شده ترین NFT های حوزه دیفای می توان به پلتفرم JustLiquidity و غذاهای BakerySwap’s NFT اشاره کرد. این پلتفرم ها به کاربران این امکان را می دهند که با مشارکت در آن ها مقداری توکن به دست بیاورید و روی آن ها سرمایه گذاری کنید. شما می توانید توکن های مربوط به JustLiquidity را در استخر Stake سرمایه گذاری کنید و به ازای آن NFT دریافت نمایید. پاداش های پلتفرم BakerySwap’s NFT نسبت به پلتفرم قبلی بیشتر است به طوری که علاوه بر سپرده گذاری در استخر می توانید توکن های دریافتی را نگهداری کنید یا در بازار های ثانویه به فروش برسانید.

5- NFT در فرآیند لجستیک

لجستیک به فرآیند برنامه ریزی ، اجرا و نظارت بر خدمات و اطلاعات مرتبط با حمل و نگهداری کالا گفته می شود. طی این فرآیند کارهای مربوط به تامین کالای مشتری از مبدا تا محل مصرف انجام می شود. استفاده از ان اف تی در فرآیند لجستیک کمک می کند که داده های زنجیره تامین معتبر و قابل اعتماد تر باشند. دلیل این امر نیز شفافیت و تغییر ناپذیری NFT است. علاوه بر این استفاده از NFT در این صنعت کمک خواهد کرد که بتوان محصولات را به راحتی ردیابی کرد و اطلاعات مربوط به مبدا، مقصد و محل انبار به راحتی قابل شناسایی باشد.

6- نقش ان اف تی در دنیای واقعی

ان اف تی ها راه خود را به دنیای واقعی نیز باز کرده اند. استفاده از NFT ها به مردم کمک خواهد کرد که به جای استفاده از اسناد و کاغذهای فرواوان اطلاعات مربوط به مالکیت دارایی های خود را به صورت دیجیتالی ثبت نماید. هیچ محدودیتی برای انجام این کار وجود ندارد بنابراین شما می توانید مالکیت دارایی های خود از جمله ملک، طلا، جواهرات و … را ثبت نمایید. این موضوع کمک خواهد کرد که افراد سودجو نتوانند اقدام به کلاهبرداری کنند چون تمام اطلاعات مربوط به دارایی فرد به صورت دیجیتالی ثبت شده است و امکان جعل آن وجود ندارد.

7- NFT در فوتبال

در ماه های اخیر شاهد پیشرفت قابل توجه ان اف تی ها بوده ایم به طوری که این توکن های غیر قابل تعویض به ورزش فوتبال نیز راه پیدا کرده اند. شناخته شده ترین NFT های فوتبالی مربوط به کارت های کلکسیونی Footballcoin در بازی فوتبال فانتزی هستند. داخل این بازی کارت های مخصوص بازیکن های مطرح دنیا وجود دارد که می توانید آن ها را دریافت نمایید. به طور مثال اگر شما کارت مربوط به لیونل مسی یا کریستیانو رونالدو را خریداری کنید، آن کارت متعلق به شما خواهد بود و هیچ کسی جز شما آن را نخواهد داشت. شما به راحتی می توانید این کارت ها را ذخیره، استفاده یا معامله نمایید.

NFT توکنی منحصر به فرد برای مقابله با کپی کاران

nft توکنی منحصر به فرد برای مقابله با کپی کاران
nft توکنی منحصر به فرد

یکی از مواردی که مخالفان ان اف تی به آن اشاره می‌کنند این است که هر کسی می‌تواند با کپی کردن و یا اسکرین شات گرفتن از یک تصویر آن را برای خود داشته باشد. اما موردی که در اینجا مطرح می‌گردد این است که شما با اسکرین شات گرفتن از نقاشی مونالیزا تبدیل به داوینچی نمی‌شوید!

همچنین در نهایت ارزش یک اثر را بازار تعیین می‌کند. هر چه قدر میزان دست به دست شدن و استفاده از یک اثر بیشتر باشد، آن اثر ارزش بیشتری را کسب می‌کند. به همین خاطر مالکیت اصل آن چیز همواره با ارزش تر از داشتن کپی آن است.

تاثیرات زیست محیطی ان اف تی ها

محبوبیت ان اف تی ها رو به افزایش است و به همین دلیل روز به روز آنها بیشتر مورد بررسی و بازرسی قرار می‌گیرند. یکی از موارد مورد بحث و انتقاد، تاثیرات کربن تولید شده توسط آنهاست. اما برای شفاف سازی ذکر چند نکته حائز اهمیت می‌باشد:

 • ان اف تی ها به صورت مستقیم تاثیری در زیاد شدن تاثیرات گاز های گلخانه ای اتریوم ندارند.
 • نحوه نگهداری پول و دارایی های شما توسط اتریوم نیازمند صرف انرژی بالایی است اما با پیشرفت تکنولوژی های مربوطه و بهینه شدن الگوریتم ها، این امر رفته رفته بهتر خواهد شد.


مشکل از NFT ها نیست…

کارکرد اکوسیستم به واسطه امن و غیر متمرکز بودن اتریوم می‌باشد. غیر متمرکز بودن بدین معناست که شما و یا هر شخص دیگری قادر به تایید و یا تصاحب چیزی می‌باشید؛ به عبارتی بدون نیاز به اعتماد و یا دخالت و یا وضع قانون توسط یک نهاد خارجی. امن بودن آن نیز به این معناست که هیچ کس قادر به کپی کردن توکن غیر قابل تعویض شما و یا دزدیدن آن نیست.

این ویژگی های اتریوم باعث شده است که شما بتوانید مالک یک شی دیجیتال منحصر به فرد باشید و قادر به فروش آن با قیمتی منصفانه باشید. اما بهای آن این است که هر سیستم بلاک چینی نیازمند صرف مقدار انرژی زیادی می‌باشد. در حال حاضر حفظ و نگهداری این ویژگی ها مقدار زیادی را طلب می‌کند اما در آینده ای نزدیک این امر به طور قابل توجهی بهینه تر می‌شود.

در واقع تمامی عملیات مورد نیاز برای ضرب کردن توسط دستگاه های ماینر صورت می‌گیرد. این دستگاه ها باقی شبکه را از ان اف تی شما آگاه ساخته و به شبکه اعلام می‌کند که شما صاحب آن هستید. اگر این فرآیند ساده بود، هر کسی می‌توانست ادعای مالکیت ان اف تی شما را بکند. اما دشوار بودن این فرآیند تضمین کننده امنیت شبکه بلاک چین و به تبع آن ضامن محفوظ ماندن NFT شما می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی کامل ان اف تی و ویژگی های منحصر به فرد آن پرداختیم. روز به روز به محبوبیت NFT ها افزوده می شود بنابراین در آینده شاهد ایده های جذاب تر و بیشتری از NFT خواهیم بود. استفاده از NFT ها در حال تبدیل شدن به امری غیر قابل انکار شده است چرا که باعث می شود بتوانید به راحتی مالکیت دارایی های خود را اثبات نمایید و در بیشتر موارد با فروش آن ها درآمد خوبی به دست بیاورید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اگر سوالی درباره موضوع جذاب ان اف تی ها دارید خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *