کیت رابط کاربری چیست

کیت رابط کاربری چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

behzad sepehri

طراحی رابط کاربری جزو مشاغل حساس و وقت گیری است که باید زمان زیادی را صرف انجام آن کنید. ایده پردازی و طراحی همه المان‌های رابط کاربری همیشه آسان نیست و ممکن است شما را با مشکلات زیادی رو به رو کند. برای حل این مشکل روش‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از کیت ui می باشد. کیت رابط کاربری به شما این امکان را می دهد که سرعت خود در طراحی را بالا ببرید و ایده‌های شگفت انگیزی برای پروژه‌های خود به دست آورد. در این مقاله از فاریاک بررسی خواهیم کرد که کیت رابط کاربری چیست و چه ویژگی هایی دارد.

Ui kit چیست؟

کیت رابط کاربری یا به اصطلاح ui kit به طرح‌های آماده و از پیش ساخته شده‌ای گفته می‌شود که برای پروژه‌های طراحی وب و اپلیکیشن موبایل کاربرد دارند. کیت‌های رابط کاربری در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و هدف از ایجاد آن‌ها کمک به طراحان برای بهبود کیفیت طراحی می‌باشد.

به بیان ساده‌تر می‌توان گفت کیت‌های رابط کاربری مجموعه عناصری هستند که کنار هم چیده شده‌اند و کمک می‌کنند که بتوانید ایده‌های جدید و طرح‌های جذاب‌تری ارائه نمایید. ui kitها در رنگ، قالب و طرح‌های متنوعی ساخته می‌شود که طراحان با توجه به نیاز خود می‌توانند کیت موردنظر را انتخاب نموده و برای طرح‌های خود استفاده کنند.

انواع کیت رابط کاربری

کیت ui بر اساس معیار‌های مختلف در انواع متنوعی وجود دارد. شما بر اساس نوع پروژه و نیاز خود می‌توانید کیت مورد نظر را دانلود کرده و به کمک آن طرح با‌کیفیت‌تری ارائه دهید. انواع کیت رابط کاربری عبارت‌اند از:

 • دسته‌بندی بر اساس قیمت: کیت‌های رابط کاربری و پولی
 • بر اساس پروژه: کیت ui اپلیکیشن موبایل و وب‌سایت (کیت‌های رابط کاربری موبایل شامل کیت‌های رابط کاربری iOS و اندروید هستند)
 • دسته‌بندی بر اساس ابزارهای طراحی: کیت‌های Adobe XD، کیت رابط کاربری Sketch و فیگما
 • بر اساس سبک طراحی: کیت رابط کاربری مدیریت/داشبورد، کیت رابط کاربری شبکه‌های اجتماعی

چه زمانی باید از کیت رابط کاربری استفاده کنیم؟

کیت‌های رابط کاربری برای طراحی محصولات جدید و ایده‌های بهتر برای طراحی کاربرد دارند. با استفاده از کیت ui می‌توانید سرعت طراحی خود را بالا ببرید و طرح‌های بهتری نسبت به بقیه رقبا بزنید. برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها طراحان مبتدی باید از کیت رابط کاربری استفاده کنند. اما باید بگوییم که این تصور کاملا غلط است.

طراحان تازه‌ کار و طراحان حرفه‌ای همیشه نمی‌توانند ایده پردازی کنند بنابراین باید به دنبال راه چاره باشند. استفاده از کیت رابط کاربری برای طراحان بهترین گزینه ممکن است تا بتوانند ایده‌های جدید و بهتری برای طراحی پیدا کنند. بنابراین اگر قصد دارید که زمان خود را از دست ندهید و سرعت طراحی خود را بالاتر ببرید بهتر است از کیت رابط کاربری استفاده نمایید. از همان ابتدای کار می‌توانید از کیت رابط کاربری استفاده کنید و با الگو گرفتن از طرح‌های آماده کیفیت طرح‌های خود را بالاتر برده و نسبت به رقبا خوش بدرخشید.

پیشنهاد برای مطالعه: اصول طراحی رابط کاربری چه نقشی در افزایش کیفیت طرح‌ها دارند؟

چرا باید از ui kit‌ها استفاده کنیم؟

Ui kitها جزو ابزار‌های کاربردی و تاثیرگذار در طراحی هستند که هم طراحان مبتدی و هم طراحان حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. کیت رابط کاربری کار طراحی را برای شما آسان‌تر خواهد کرد بنابراین بهتر است استفاده از این ابزارهای قدرتمند را در دستور کار خود قرار دهید. باید از کیت‌های رابط کاربری استفاده کنید چون:

1- باعث می‌شود در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید

همان طور که می‌دانید طراحی کردن مخصوصا طراحی رابط کاربری کار بسیار سخت و وقت‌ گیری است. بنابراین اگر بخواهید تمام المان‌های مورد نیاز را طراحی کنید با مشکلاتی همچون کمبود وقت، افزایش هزینه‌ها و کاهش پروژه‌های دریافتی خواهید شد.

با استفاده از کیت‌های رابط کاربری می‌توانید طرح‌های از پیش ساخته را ویرایش کنید و با عملیات کپی و پیست کردن، طرح‌های جدیدی بزنید. این کار کمک می‌کند هم در هزینه‌ها و هم در زمان خود صرفه جویی کرده و پروژه‌های بیشتری را مدیریت کنید. ناگفته نماند که این کار می‌تواند درآمد شما را نیز افزایش دهد.

2- انرژی بیشتری برای انجام کار‌ها خواهید داشت

وقتی شما المان‌های آماده داشته باشید و وقت کمتری از دست خواهید داد بنابراین می‌توانید روی سایر کارها تمرکز نمایید. بنابراین به جای طراحی المان‌های کوچک و وقت گیر، می‌توانید روی ایده‌ پردازی تمرکز کنید و خروجی بهتری ارائه دهید. تمام این عوامل سبب می‌شود که شما انرژی بیشتری داشته و کارهای خود را با دقت بیشتری انجام دهید.

3- به راحتی می‌توانید تغییرات لازم را روی طرح اعمال کنید

کیت‌های ui در رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی طراحی شده‌اند و به صورت لایه‌باز در اختیار شما قرار می‌گیرند. بنابراین هر ایده‌ای که داشته باشید می‌توانید روی این طرح‌ها اعمال کنید و به شکل دلخواه خود دربیاورید. اعمال راحت‌تر تغییرات روی طرح جزو ویژگی‌های منحصر به فرد کیت رابط کاربری به شمار می‌رود.

4- کمک می‌کند که بتوانید ایده‌های جدیدی به دست بیاورید

ایده پردازی جزو سخت‌ترین مواردی است که طراحان رابط کاربری با آن رو به رو هستند. این که یک سایت یا اپلیکیشن با موضوع خاص را چگونه و با چه شرایطی طراحی کنید سخت است. اما کیت‌های رابط کاربری به شما این امکان را می‌دهند که طرح‌های از پیش ساخته در زمینه مورد نظر را بررسی کنید و با الگو گرفتن از آن‌ها طرحی جذاب و ایده‌آل به کارفرما ارائه دهید.

پیشنهاد برای مطالعه: بهترین سایت‌ها برای ایده گرفتن در طراحی رابط کاربری

مزایا و معایب کیت رابط کاربری را بهتر بشناسید

در قسمت‌های قبل متوجه شدیم که کیت رابط کاربری چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم. اما واقعیت این است که تنها نباید روی ویژگی‌ها تمرکز کرد و معایب را باید در نظر گرفت. با شناخت مزایا و معایب ui kit می‌توانید راحت‌تر انتخاب کنید که کدام کیت مناسب شماست.

مزایای کیت‌های رابط کاربری

 • از کیت‌های ui می‌توانید برای یادگیری اصول طراحی رابط کاربری استفاده کنید.
 • با نحوه طراحی متخصصان آشنا شده و اجزا و عناصر ui را به خوبی خواهید شناخت.
 • به کمک کیت‌های رابط کاربری می‌توانید طرح‌های بیشتری را طراحی کرده و به عنوان نمونه کار به اشتراک بگذارید.
 • کیت‌های رابط کاربری سرعت طراحی شما را افزایش می‌دهند.
 • می‌توانید پروژه‌های بیشتری بگیرید و درآمد خودتان را افزایش دهید.
 • به راحتی می‌توانید ایده‌پردازی کنید و طرح‌های جذاب‌تری ارائه دهید.
 • می‌توانید در وقت و انرژی صرفه‌جویی کنید.
 • با استفاده از کیت‌های رابط کاربری می‌توانید پروژه‌های مشابه را به روش‌های مختلف طراحی کنید.
 • می‌توانید درگیری‌های ذهنی خود را کاهش دهید و با فکری باز روی طراحی تمرکز کنید.
 • با نحوه طراحی سایر همکاران و رقبای خود آشنا خواهید شد.

معایب کیت‌های رابط کاربری

 • کیت‌های رابط کاربری برای همه پروژه‌ها کاربرد ندارند و یک موضوع خاص را پوشش می‌دهند.
 • برخی از کیت‌های ui تنها با ابزارهای خاص سازگاری دارند و قابلیت ویرایش با سایر نرم‌افزار‌ها را پشتیبانی نمی‌کنند.
 • ممکن است پاسخگوی تمام نیاز‌های پروژه شما نباشد.
 • برای پروژه‌های مختلف باید از کیت‌های گوناگون استفاده کنید.
 • برخی از کیت‌ها محدودیت در سفارشی‌سازی و خلاقیت دارند.

با توجه به مقایسه مزایا و معایب کیت‌های رابط کاربری می‌توان نتیجه گرفت که ui kit همچون سایر ابزارها ایراداتی دارند. اما به طور کلی کیت‌های رابط کاربری به شما کمک خواهند کرد که بتوانید طرح‌های بهتری ارائه دهید. با دانلود کیت رابط کاربری مرتبط با موضوع پروژه‌تان می‌توانید کیفیت و سرعت طراحی خود را بالا ببرید.

یک کیت رابط کاربری خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

کیت رابط کاربری مزایای بسیار زیادی دارد و می‌توان آن را به عنوان یک دستیار خوب برای طراحان رابط کاربری در نظر گرفت. کیت‌های رابط کاربری متنوعی در سطح اینترنت وجود دارد بنابراین باید بهترین آن‌ها را برای طرح‌های خود استفاده کنید. مهم‌ترین ویژگی‌های یک کیت رابط کاربری خوب و ایده‌آل عبارت‌اند از:

 • به صورت ریسپانسو طراحی شده باشد
 • نوارها و منو‌های ناوبری دقیقی داشته باشد
 • باید از آیکون‌ها، تصاویر و المان‌‌های جذابی تشکیل شده باشد
 • رنگ‌های استاندارد و متنوعی داشته باشد
 • اصول طراحی و تایپوگرافی در آن رعایت شده باشد
 • دکمه‌ها، برگه‌ها و نمودارها را به خوبی پوشش دهد
 • ایده‌های جدیدی برای طراحی داشته باشد
 • ساده، جذاب و کاربردی طراحی شده باشد

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل بررسی کردیم که کیت رابط کاربری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. دنیای طراحی رابط کاربری هر روز گسترده‌تر شده و طراحان جدیدی به بازار کار وارد می‌شوند. برای اینکه از رقابت جا نمانید و با سرعت بیشتری طراحی کنید باید از ابزارهای مختلف استفاده نمایید. کیت‌های ui به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید ایده پردازی کنید و کیفیت طرح‌های خود را بالاتر ببرید. اگر برای وقت و انرژی خود ارز قائل هستید پیشنهاد می‌کنیم حتما از کیت رابط کاربری استفاده کنید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. شما چه تجربه‌ای از کیت رابط کاربری دارید؟ آیا برای طراحی‌های خود از کیت ui استفاده می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات و پیشنهاد‌های خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *