رابط کاربری (UI) چیست؟

رابط کاربری چیست و چرا باید اهمیت آن را جدی بگیریم؟

behzad sepehri

رابط کاربری کلمه ای است که حتما زیاد به گوشتان خورده است و اصطلاحا به آن ui نیز گفته می شود. به طور کلی UI بر روی ظاهر یک سایت و اپلیکیشن تمرکز دارد و هدف از آن راحت تر کردن استفاده از طرح مورد نظر می باشد. بنابراین رابط کاربری برای کاربران اهمیت زیادی دارد چرا که به آن ها کمک می کند زودتر به خواسته های برسند. رابط کاربری جزو عوامل تاثیر گذار بر روی موفقیت یک کسب و کار است بنابراین باید اهمیت آن را جدی بگیرید.

اگر رابط کاربری خوبی داشته باشید می توانید کاربران بیشتری را جذب کنید. همچنین داشتن ui مناسب به شما کمک می کند تا رضایت کاربران را جلب کنید و آن ها را به مشتریان ثابت و وفادار خود تبدیل کنید. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که رابط کاربری چیست و یک رابط کاربری خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. از شما دعوت می کنیم در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری یا User Interface مخفف UI می‌باشد و در زبان فارسی آن را با عنوان رابط، واسط یا نمای کاربری و بیشتر با گرافیک ظاهری اپلیکیشن و یا سایت می‌شناسیم. رابط کاربری شامل المان‌های دیداری یک محصول می‌شود. به عنوان مثال در یک وب سایت یا اپلیکیشن، تمام رنگ ها، آیکون ها، دکمه‌ها، تصاویر استفاده شده در طرح و … همگی جزو UI طرح هستند.

تعریف رابط کاربری از زبان ویکی پدیا

رابط کاربری چیست از زبان ویکی پدیا :  ui مخفف کلمه انگلیسی user interface می باشد و فضایی است که تعامل بین انسان و ماشین در آن رخ می‌دهد. رابط کاربری، بخش دیدنی و قابل لمس یک ابزار است که کاربر مستقیماً با آن سر و کار دارد. این اصطلاح را میانای کاربری، میانجی کاربری و واسط کاربری هم ترجمه کرده‌اند.

تعریف Ui به زبان ساده

UI به زبان ساده به معنی طراحی ظاهر یک وب سایت یا اپلیکیشن است که کاربر آن را مشاهده می کند و از آن استفاده می کند. به عنوان مثال تمام تصاویر به کار رفته، رنگ‌بندی‌ ها، آیکن ها، طراحی ظاهری، دکمه‌ها و … همگی جزو UI هستند.

یک رابط کاربری خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک رابط کاربری خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

رابط کاربری خوب به معنای داشتن طراحی زیبا نیست بلکه یک رابط کاربری خوب باید ویژگی های خاصی داشته باشد و همچنین موثر و کارآمد باشد. با داشتن رابط کاربری خوب کاربران می توانند نیاز های خودشان را به راحتی برطرف کنند. این موضوع باعث بهبود تجربه کاربری می شود که برای سئو سایت شما نیز موثر است.

یک رابط کاربری خوب و مناسب از همه نظر باید پاسخگوی نیاز های کاربران باشد و به صورت یکپارچه و منظم طراحی شده باشد. در بالا چند تعریف درباره رابط کاربری چیست آوردیم در این بخش می خواهیم ویژگی های یک رابط کاربری خوب و مناسب را بررسی کنیم.

1-رابط کاربری باید به ساده ترین حالت طراحی شود و گیج کننده نباشد.

رابط کاربری زمانی مناسب و فوق العاده است که به ساده ترین حالت طراحی شده باشد و هیچ گونه پیچیدگی در آن وجود نداشته باشد. هر چقدر رابط کاربری ساده تر طراحی شود کاربران می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. و استفاده راحت تر کاربران از طرح شما باعث می شود ارتباط بهتری با شما برقرار کنند و این به سود شما خواهد بود.

اما اگر طرح شما پیچیده و گیج کننده باشد باعث می شود کاربران برای رسیدن به هدف خودشان دچار مشکل شوند و این یک امتیاز منفی برای تجربه کاربری خواهد بود. پس بهتر است رابط کاربری به گونه ای طراحی شود که بدون پیچیدگی باشد و بتوان به راحتی آن را استفاده کرد. برای اینکار به جای افزودن محتوا و ویژگی های مختلف و منحصر به فرد بهتر است موارد اضافی طرح را حذف کنید.

2-رابط کاربری باید واضح و کاربر پسند باشد.

یکی ازمهم ترین ویژگی های یک رابط کاربری خوب کاربرپسند بودن آن می باشد. هر چقدر یک طرح واضح تر باشد و کاربران بتوانند استفاده بهتری از آن داشته باشند به معنی کاربر پسند بودن آن است . کاربران دنبال طرحی هستند که شفاف و واضح و همچنین مورد پسند شان باشد تا بتوانند نیاز های خودشان را برطرف کنند. پس با طراحی یک رابط کاربری مناسب و کاربر پسند می توانید مخاطبان بیشتری را به سمت کسب و کارتان جذب کنید.

پیشنهاد برای مطالعه : یک طراح رابط کاربری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

3-باید به صورت ریسپانسیو (واکنشگرا) طراحی شده باشد.

امروزه کاربران اینترنت تنها به کاربران کامپیوتر یا لب تاپ خلاصه نمی شوند. تعداد کاربرن گوشی های موبایل و تبلت ها رفته رفته بیشتر و بیشتر می شود بنابراین باید به فکر آن ها هم بود و طرح ها را متناسب برای همه کاربران طراحی کرد. در اینجاست که بحث طراحی ریسپانسیو مطرح می شود که اهمیت بسیار زیادی هم دارد.

نمی توان کاربران سایر دستگاه ها را نادیده گرفت چون در این صورت ممکن است تعداد زیادی از کاربران را از دست بدهید بنابراین مجبورید طراحی رابط کاربری واکنشگرا داشته باشد. طراحی به صورت واکنشگرا باعث می شود کاربران در دستگاه های مختلف به خوبی و به بهترین نحو از طرح شما استفاده کنند. همچنین ریسپانسیو بودن یکی از فاکتور های مهم سئو است که گوگل اهمیت زیادی برای آن قائل است پس نباید طراحی به صورت ریسپانسیو را نادیده بگیرید.

4-باید بین اجزای طرح تناسب وجود داشته باشد.

تناسب بین اجزای طرح یکی از مهم ترین ویژگی های یک رابط کاربری خوب است که نباید گرفته شود. تناسب بین اجزای طرح به این صورت است که رنگ های داخل طرح، تصاویر،آیکون ها و … به یک حالت طراحی شده باشند. مثلا همه آیکون ها به صورت سیاه سفید یا رنگی باشند و طوری نباشد که آیکون ها از لحاظ رنگ و اندازه با هم متفاوت باشند.

اگر بین اجزای طرح تناسب وجود نداشته باشد باعث می شود طرح زیبایی خود را از دست بدهد و طرح از حالت استاندارد خارج شود. اما اگر تناسب بین اجزای طرح یک رابط کاربری وجود داشته باشد طرح استاندارد و زیبا خواهد بود و کاربران آن را دوست خواهند داشت.

پیشنهاد ویژه : شرکت در دوره جامع طراحی رابط کاربری

رابط کاربری و تجربه کاربری چه تفاوتی با هم دارند؟

رابط کاربری و تجربه کاربری چه تفاوتی با هم دارند؟

رابط کاربری و تجربه کاربری مکمل یکدیگر هستند و در کنار هم استفاده می شوند اما عده زیادی این دو تا را با یکدیگر اشتباه می گیرند. این در حالی است که رابط کاربری و تجربه کاربری تفاوت عمده ای با هم دارند. اما به راستی تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری چیست ؟.

ui یا رابط کاربری پیاده سازی و مدیریت ظاهر یک طرح را شامل می شود. تم ظاهری شامل تصاویر، آیکون ها، رنگ ها و … است که طراح رابط کاربری باید آن ها را به درستی در کنار یکدیگر داخل طرح قار دهد.

اما تجربه کاربری فراتر از این موضعات است و تمرکز آن بر روی داشتن تجربه بهتر کاربران موقع استفاده از طرح است. طراح تجربه کاربری همیشه در تلاش است تا با ایجاد تغییرات کاربردی، کاربران بتوانند به بهترین نحو به خواسته های خودشان برسند و رضایت بیشتری از طرح داشته باشند.

رابط کاربری و تجربه در کنار یکدیگر باعث می شود طرح کامل تر و بهتر شود به همین دلیل این دو را مکمل یکدیگر در نظر می گیرند.

رابط کاربری چه اهمیتی دارد؟

اولین چیزی که موقع استفاده از یک اپلیکیشن یا وب سایت جلب توجه می کند رابط کاربری آن است. هر چقدر ui مناسبی داشته باشید کاربران راحت تر می توانند از سایت یا اچلیکیشن شما استفاده کنند. با تمرکز بر روی داشتن رابط کاربری مناسب می توانید کاربران بیشتری برای کسب و کار خودتان جذب کنید.

شاید به نظر ساده باشد اما داشتن رابط کاربری مناسب اهمیت زیادی دارد چرا که هم تجربه کاربری را بهبود می بخشد و هم باعث می شود بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید. با جذب کاربران و تبدیل آن ها به مشتریان دائمی و وفادار می توانید میزان درآمد خودتان را افزایش بدهید. پس می بینید که رابط کاربری می تواند نقش بسیار زیادی در موفقیت کسب و کار شما ایفا کند. پس اهمیت رابط کاربری را نادیده نگیرید و بر روی داشتن یک رابط کاربری مناسب و حرفه ای تمرکز کنید.

کلام آخر

در این مقاله موضوع رابط کاربری چیست را با هم بررسی کردیم و متوجه شدیم که رابط کاربری خوب چه ویژگی هایی دارد. داشتن رابط کاربری یکی از عوامل موثر برای جذب کاربران بیشتر و افزایش درآمد است. پس اهمیت ui را نادیده نگیرید و بر روی داشتن بهترین رابط کاربری تمرکز کنید. در این حالت شانس رسیدن به موفقیت برای کسب و کار شما بیشتر و بیشتر خواهد شد.

امیدوارم از خواندن این مقاله استفاده لازم را برده باشید. هر گونه سوال، انتقاد یا پیشنهادی درباره موضوع رابط کاربری و مقاله بالا داشته باشید خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *