وبینار چیست و چه مزایایی دارد؟

وبینار چیست و چه مزایایی دارد؟

behzad sepehri

شرایط زندگی همیشه در حال تغییر است و مجبور هستیم که خودمان را به روز نگه داریم. برای یادگیری و افزایش معلومات روش‌های بسیار زیادی دارد که هر یک از آن‌ها طرفداران خاص خود را دارند. وبینار یکی از روش‌های جدید و منحصر به فرد برای برگزاری کلاس آنلاین و یادگیری است که ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی دارد. اگر می‌خواهید بدانید که وبینار چیست و چرا بهترین گزینه برای یادگیری است در ادامه با فاریاک همراه باشید.

وبینار (کلاس آنلاین) چیست

وبینار چیست
وبینار چیست

وبینار مخفف دو عبارت «seminar» و «web» است که از آن برای برگزاری کلاس‌های آنلاین استفاده می‌شود. وبینار جزو پدیده‌های جدید و کاربردی است که توانسته‌ است خودش را در دل مخاطبان و مدرسین جا کند. کلاس آنلاین ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را داشته و برای برگزاری و شرکت در آن نیاز نیست خودتان را به زحمت بیندازید. افراد حاضر در وبینار شامل دو گروه شرکت کننده و برگزار کننده کلاس آنلاین هستند.

انوع وبینار (بر اساس نحوه برگزاری)

به طور کلی وبینارها به وجود آمده‌اند تا فرآیند آموزش و یادگیری را آسان‌تر کنند. وبینار در انواع مختلفی ساخته می‌شود و هر یک از آن‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کند. وبینار بر اساس نوع برگزاری به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

1- وبینار زنده (آنلاین)

متداول‌ترین روش برای برگزاری وبینار به صورت زنده (آنلاین) است. در این وبینارها شرکت کننده‌ها و مدرسین به صورت همزمان داخل کلاس آنلاین حضور دارند و از تجربیات همدیگر استفاده کرده و با هم تعامل برقرار می‌کنند.

عملی و تخصصی

وبینارهای علمی و تخصصی به صورت کاملا ویژه برگزار می‌شود و شما را وارد فاز عملی خواهند کرد. این نوع وبینارها مزیت بسیار زیادی دارند چرا که به شما کمک خواهند کرد بتوانید مهارت‌های مورد نظر را به صورت عملی یاد بگیرید و پیاده سازی کنید.

اسلایدی (به صورت توضیحاتی)

وبینارهای اسلایدی صرفا به منظور افزایش اطلاعات شرکت کنندگان درباره موضوع مورد نیاز برگزار می‌شود و به عنوان پیش نیاز در نظر گرفته می‌شود. برای برگزاری این وبینارها از تخته سیاه دیجیتالی یا اسلایدها استفاده می‌شود. به طور مثال اگر بخواهید یک وبینار درباره تولید محتوا برگزار کنید ابتدا باید شرح دهید که تولید محتوا چیست و چه مزایای و کاربردی دارد.

2- وبینارهای از پیش ضبط شده

وبینارهای از پیش ضبط شده طرفداران بسیار زیادی دارند چرا که به شما این امکان را می‌هند که بتوانید بارها و بارها ویدئو را تماشا کنید و مطالب کلیدی و مهم را یادداشت نمایید. تنها ایراد وبینارهای از پیش ضبط شده این است که نمی‌توانید با استاد مورد نظر تعامل برقرار کنید و سوالات خود را مطرح نمایید.

وبینار چه تفاوتی با سمینار دارد؟

وبینار و سمینار هر دو به منظور آموزش و ارائه اطلاعات به مخاطبان برگزار می‌شود اما تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. هر یک از این روش‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و طرفداران خود را دارند. به طور کلی وبینار با کلاس آنلاین از جهات زیر متفاوت است:

 • نحوه برگزاری: سمینار به صورت زنده برگزار می‌شود اما نحوه برگزاری webinar به صورت آنلاین و مجازی است.
 • میزان تعامل: برقراری ارتباط بین شرکت کننده و مدرس در وبینار بسیار بیشتر و راحت‌تر از سمینار است.
 • مکان و زمان: برای برگزاری سمینار باید زمان و مکان خاصی را تعیین نمایید اما وبینار به راحتی و در هر مکان و زمانی قابل برگزاری است.
 • هزینه‌ها: هزینه‌های برگزاری و شرکت در سمینار بیشتر از وبینار است اما با برگزاری وبینار می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.
 • نحوه دسترسی: برای دسترسی به وبینار نیاز به یک اینترنت معمولی و گوشی موبایل دارید اما برای شرکت در سمینار باید در یک مکان خاص حضور داشته باشید.

هدف از برگزاری webinar چیست؟

برگزاری وبینار یک فرصت عالی برای افراد متخصص و صاحبان کسب و کارهاست که بتوانند از فرصت‌های موجود بهترین استفاده را داشته باشند. افراد با توجه به نیاز خود از برگزاری وبینار اهداف متفاوتی دارند با اهداف مختلفی وبینار برگزار می‌کنند. اما به طور کلی هدف از برگزاری وبینار 4 مورد زیر است:

1- معرفی خدمات و محصولات

وبینار یک فرصت عالی و بی نظیر برای شماست که بتوانید کسب و کار، محصولات و یا خدمات خود را به بقیه معرفی کنید. وقتی افراد مختلف ببینند که شما مهارت و اطلاعات کافی دارید جذب شما و کسب و کارتان خاهند شد؛ بنابراین می‌توانید با برگزاری وبینارهای رایگان و ارائه مطالب مفید، مخاطبان زیادی را برای خودتان جذب نمایید.

2- معرفی خود و تخصص

زمانی که شناخته شوید میزان تقاضا برای کار شما افزایش خواهد یافت و می‌توانید از فرصت‌های شغلی متنوع بهره مند شوید. وبینار این فرصت را برای شما فراهم کرده است که بتوانید خودتان را به بقیه معرفی کنید و قدمی محکمی برای محبوبیت و معروفیت خود بردارید.

3- آموزش و کسب درآمد

یکی از اصلی‌ترین هدف‌های برگزاری وبینار ارائه مطالب و آموزش‌های مفید و کسب درآمد از طریق آن می‌باشد. وقتی شما اطلاعات منحصر به فردی برای ارائه داشته باشید، افراد علاقه مند برای شرکت در وبینارهای شما پول پرداخت می‌کنند و شما خواهید توانست به راحتی کسب درآمد کنید.

4- برقراری تعامل با مخطابان

برگزاری وبینار یک فرصت ایده‌آل برای شماست که بتوانید با مخطابان خودتان بیشتر در ارتباط باشید و تعامل برقرار کنید. داخل وبینار می‌توانید نظرات مخاطبان و نیازهای آن را بپرسید و در ادامه در راستای برطرف کردن نیازهای آن‌ها قدم بردارید.

کلاس آنلاین(وبینار) چه مزایایی دارد؟

وبینار چه مزایایی دارد
مزایای وبینار

بدون شک می‌توان وبینار را به عنوان بهترین روش برای یادگیری گروهی و کسب اطلاعات مفید دانست. وبینار ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی دارد؛ بنابراین نباید از حضور در وبینارهای مفید غافل شوید. مهم‌ترین مزایای وبینار عبارت‌اند از:

 • هیچ محدودیت زمانی و مکانی ندارد
 • به راحتی می‌توان در وبینار شرکت کرد
 • باعث افزایش محبوبیت و محبوبیت برگزرار کننده خواهد شد
 • می‌توانید بارها و بارها جلسه وبینار را تماشا کنید
 • به برندسازی کمک می‌کند
 • به راحتی می‌توانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید
 • نسبت به سایر روش‌های آموزشی هزینه کمتری دارد و کاملا مقرون به صرفه است
 • نیاز به تجهیزات آنچنانی برای برگزاری وبینار وجود ندارد
 • هیچ محدودیتی از بابت فضا وجود ندارد و می‌توانید شرکت کنندگان بیشتری داشته باشید
 • از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند
 • بازخورد بسیار خوبی دارد

جمع بندی

در این مقاله بررسی کردیم که وبینار چیست و چه قابلیت‌هایی دارد. امروزه فرآیند آموزش و یادگیری مطالب جدید در سطح بسیار بالایی قرار دارد. برگزاری وبینار و یا شرکت در آن جزو بهترین روش‌های برای یادگیری سریع و با کیفیت‌‌تر مطالب جدید است. با شرکت در وبینار می‌توانید در وقت، انرژی و سرمایه خود صرفه جویی کنید و در عوض بدون هیچ گونه مشکلی از بهترین اساتید ایران و جهان مطالب جدید را یاد بگیرید.

این مقاله درباره وبینار و ویژگی‌های آن گردآوری شده است امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. شما تاکنون سابقه حضور در وبینار یا سمینار را داشته‌اید؟ به نظر شما کدام یک برای یادگیری بهتر است؟

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *