چطور یک رزومه حرفه ای بنویسیم

چطور یک رزومه حرفه ای بنویسیم که نظر کارفرما را به خودش جلب کند؟

behzad sepehri

رزومه به عنوان بهترین ابزار یک فرد متخصص شناخته می شود. هنگام گرفتن پروژه یا استخدام در یک شرکت شما باید رزومه کاری ارائه دهید. رزومه نشان دهنده تخصص شماست چرا که داخل این فایل تمام اطلاعات مربوط به خودتان و تخصصتان وجود دارد. رزومه شما تعیین خواهد که شما واجد شرایط برای استخدام یا پروژه گرفتن هستید یا اینکه صلاحیت لازم را ندارید. در این مقاله مراحل نوشتن رزومه حرفه ای را معرفی خواهیم کرد. این نکات به شما کمک خواهند کرد که رزومه حرفه ای تری بنویسید و شانس خود را برای استخدام یا گرفتن پروژه های بیشتر افزایش دهید. بنابراین از شما دعوت می کنیم که تا آخر این مقاله با فاریاک همراه باشید.

رزومه چیست؟

رزومه شبیه گلوله های یک تفنگ است و داشتن اهمیت زیادی دارد. هر چقدر رزومه بهتری داشته باشید شانس شما برای استخدام شدن و گرفتن پروژه های بهتر افزایش خواهد یافت. رزومه فایلی کاملی از اطلاعات شخصی، سوابق کاری، سوابق تحصیلی، مهارت ها و علایق شما است. کارفرما برای اینکه با شما بیشتر آشنا شود و یک دید کلی از شما داشته باشد رزومه شما را درخواست خواهد کرد. رزومه برگ برنده شماست که استخدام شما را تضمین می کند بنابراین باید سعی کنید رزومه ای حرفه ای و کامل بنویسید.

یک رزومه حرفه ای باید شامل چه اطلاعاتی باشد؟

رزومه برگ برنده شما محسوب می شود بنابراین باید اطلاعات کاملی و مفیدی از هویت فردی و کاری شما را پوشش بدهد. محتویات رزومه باید نشان دهنده کامل بودن مهارت ها و توانمندی های شما، داشتن تجربه کافی برای مدیریت پروژه ها و سوابق تحصیلی و کاری شما باشد. یک رزومه کامل و حرفه ای باید شامل اطلاعات کافی درباره سوابق کاری، سوابق تحصیلی، توانمندی های شما، اطلاعات تماس و علایق شما باشد.

مراحل نوشتن رزومه حرفه ای

اولین سوالی که با دانستن اهمیت رزومه برای استخدام و گرفتن پروژه  پیش می آید این است که چطور رزومه حرفه ای بنویسیم ؟. نوشتن رزومه اصولی کار زیاد سختی نیست تنها باید کمی دقت به خرج دهید و صادق باشید. در این بخش مراحل نوشتن رزومه حرفه ای را بیان می کنیم تا بتوانید رزومه ای کامل و حرفه ای به کارفرما ارائه دهید.

1- نوشتن متن اولیه

در بخش ابتدایی رزومه باید اطلاعاتی راجع به شخصیت خودتان و همچنین تجربه کاری خود بنویسید. این بخش نباید طولانی باشد همین که 5 الی 6 سطر درباره خودتان توضیح دهید کافی است. می توانید توضیح دهید که چه کسی هستید، چه کاری را به نحو احسن انجام می دهید و اینکه چه ویژگی ها و مهارت هایی دارید.

2- سوابق تحصیلی را از یاد نبرید

سوابق تحصیلی جزو مهم ترین مواردی است که باید به کارفرما ارائه دهید. بنابراین هنگام نوشتن رزومه باید اطلاعات کافی و دقیقی از سوابق تحصیلی خودتان داشته باشید. در این بخش باید بنویسید که آخرین مدرک تحصیلی شما چیست و چه رشته ای خوانده اید. نوشتن سوابق تحصیلی در رزومه را جدی بگیرید چرا که اکثر کارفرما ها به دنبال شخصی هستند که در کنار داشتن مهارت کافی برای کار، سوابق تحصیلی خوبی نیز داشته باشد.

3- بیان مهارت ها و توانمندی ها

مهارت ها و توانمندی های شما جزو عوامل تعیین کننده در استخدام و گرفتن پروژه هستند. اگر می خواهید رزومه حرفه ای و کاملی بنویسید باید مهارت ها و توانمندی های خود را به طور کامل توضیح دهید. مهم ترین مهارت های لازم برای استخدام مسلط بودن به زبان خارجی، داشتن مهارت کافی در کار با کامپیوتر و مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر می باشد. هر چقدر میزان مهارت و تجربه شما بیشتر باشد شانس استخدام شدن تان نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است تمرکز زیادی روی یادگیری و افزایش مهارت های مورد نظر داشته باشید.

4- نوشتن اطلاعات کافی درباره سوابق کاری

خب میرسیم به بخش سوابق کاری که اهمیت بسیار زیادی دارد و جزو عوامل تاثیرگذار در استخدام می باشد. در این بخش باید سوابق کاری خود را بیان کنید و بگویید قبلا در چه شرکت هایی کار کرده اید یا چه پروژه هایی را انجام داده اید. هر چقدر سوابق کاری شما بیشتر و حرفه ای تر باشد نشان دهنده اعتبار شماست و کمک خواهد کرد که راحت تر استخدام شوید. هنگام نوشتن سوابق کاری در رزومه حرفه ای سعی کنید که خودتان را شخصی فعال نشان دهید. علاوه بر این ذکر کنید که توانایی کار گروهی را نیز دارید چرا که در اکثر شرکت ها و اداره کار ها به صورت گروهی و تیمی انجام می شود.

5- ارائه جزئیات تماس

پس از اینکه نوشتن رزومه را تمام کردید باید آن را به کارفرما ارائه دهید. بنابراین لازم است که راه های ارتباطی با خودتان از جمله شماره تماس، آیدی شبکه های اجتماعی و آدرس ایمیل تان را در این بخش بنویسید. داشتن اطلاعات تماس کامل به کارفرما کمک می کند که بتواند ارتباط بهتری با شما داشته باشد و در صورت تایید شدن به راحتی شما را پیدا کند.

جمع بندی

در این مقاله بررسی کردیم که چطور رزومه حرفه ای بنویسیم. رزومه جزو مهم ترین عواملی است که به شما کمک می کند بتوانید در شغل مورد نظرتان استخدام شوید. بنابراین باید نوشتن رزومه حرفه ای را جدی بگیرید و رزومه ای کامل بنویسید. در این صورت کارفرما می تواند راحت تر تصمیم بگیرید که شما را استخدام کند یا نکند. در نهایت باید بگوییم که یک رزومه حرفه ای باید خلاصه و سرشار از اطلاعات مفید باشد در این صورت شانس شما برای انتخاب شدن بیشتر و بیشتر خواهد بود.

امیدوارم نهایت استفاده را از این مقاله برده باشید. شما چه تجربه ای در نوشتن رزومه دارید؟. عواملی که باعث موفقیت یا عدم موفقیت رزومه تان بوده است را با سایر مخاطبان در میان بگذارید تا بتوانیم از تجربیات هم استفاده کنیم و یک قدم رو به موفقیت برداریم.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *